Ako pestovať aníz?
Návod ako pestovať aníz doma na záhradke. Aníz má aromatickú sladkastú vôňu, hojne sa používa v kuchyni aj ako domáci liečebný prostriedok. Pri liečení sa užíva najmä ako anízový nálev. Používa sa pre podporu vykašliavania. Žúvanie semien anízu zabraňuje páchnutiu z úst. Okrem iného podporuje tvorbu materského mlieka, do ktorého sa jeho účinky tiež prenášajú. Zvyšuje tvorbu žlče, urýchľuje trávenie, obmedzuje plynatosť. Pôsobí proti črevným problémom, kŕčom tráviaceho traktu. V kuchyni ho dávame do pečiva, do chleba, pri nakladaní červenej repy, červenej kapusty, k mäsám alebo do nátierok. Preslávené sú tiež likéry s anízom.
Postup ako správne pestovať aníz
Aníz pestujeme na slnečnom stanovišti chránenom pred vetrom. Anízu sa darí v ľahkej, písčitohlinitej pôde s dostatkom vápnika a dobrou priepustnosťou.
Aníz neznáša priame hnojenie maštaľným hnojom, prihnojujeme N: P: K = 1: 2,5: 3,5. Na zálievku nie je aníz náročný, dbáme na výdatnú zálievku v teplom a suchom počasí.
Pestovanie anízu zo semien
Semená anízu vysievame do hĺbky 1 až 2 cm a do riadkov 0,35-0,40 m. Výsev anízu vykonávame v marci až apríli. Semená anízu vyklíčia zhruba po troch týždňoch.
Zber úrody
Zberáme v momente, keď sa plody stredových okolíkov zafarbia do šedozelenej farby. Semená anízu zberáme v auguste.
Odrežeme okvetie a necháme zavesené na suchom mieste smerom nadol, ideálne v teplote 35 ° C, semená anízu zachytávame na podložku.
V kuchyni používame celé alebo drvené semená anízu.
Ďalšie návody ako pestovať:
- deväťsil
- buxus alebo krušpán
- zemolez kamčatský
- rukolu v byte alebo záhrade
- eukalyptus
- clematis
- zlatý dážď
- bromélie
- petržlen
- melón
- araukáriu
- orech
- zelené korenie
- cesnakovú trávu
- karfiol
- palmu zo semien
- pupenec
- náprstník
- Amarylis
- sedmokrásky
- ženšen
- skorocel
- šťaveľ
- hroznovec
- sladké drievko
- ligurček
- paštrnák
- čemerice
- medovku
- divozel
- rascu
- repu
- materinu dúšku
- hyacinty
- tulipány
- špenát
- kvaku
- sirôtky
- artičok
- magnóliu