Záhrada

Ako pestovať aníz?

Ako pestovať anízNávod ako pestovať aníz doma na záhradke. Aníz má aromatickú sladkastú vôňu, hojne sa používa v kuchyni aj ako domáci liečebný prostriedok. Pri liečení sa užíva najmä ako anízový nálev. Používa sa pre podporu vykašliavania. Žúvanie semien anízu zabraňuje páchnutiu z úst. Okrem iného podporuje tvorbu materského mlieka, do ktorého sa jeho účinky tiež prenášajú. Zvyšuje tvorbu žlče, urýchľuje trávenie, obmedzuje plynatosť. Pôsobí proti črevným problémom, kŕčom tráviaceho traktu. V kuchyni ho dávame do pečiva, do chleba, pri nakladaní červenej repy, červenej kapusty, k mäsám alebo do nátierok. Preslávené sú tiež likéry s anízom.

Postup ako správne pestovať aníz

Pestovanie anízuAníz pestujeme na slnečnom stanovišti chránenom pred vetrom. Anízu sa darí v ľahkej, písčitohlinitej pôde s dostatkom vápnika a dobrou priepustnosťou.

Aníz neznáša priame hnojenie maštaľným hnojom, prihnojujeme N: P: K = 1: 2,5: 3,5. Na zálievku nie je aníz náročný, dbáme na výdatnú zálievku v teplom a suchom počasí.

Pestovanie anízu zo semien

Semená anízu vysievame do hĺbky 1 až 2 cm a do riadkov 0,35-0,40 m. Výsev anízu vykonávame v marci až apríli. Semená anízu vyklíčia zhruba po troch týždňoch.

Zber úrody

Semená anízuZberáme v momente, keď sa plody stredových okolíkov zafarbia do šedozelenej farby. Semená anízu zberáme v auguste.

Odrežeme okvetie a necháme zavesené na suchom mieste smerom nadol, ideálne v teplote 35 ° C, semená anízu zachytávame na podložku.

V kuchyni používame celé alebo drvené semená anízu.

Ďalšie návody ako pestovať:

Podobné články

Pridať komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Back to top button