Ako pestovať Amarylis čiže Hippeastrum/zornicu?

ako pestovať zorniceNádherne veľké a výrazné kvety týčiace sa na pevnej stonke, to sú Amarylis. Amarylis sa pestujú už v širokej škále farieb: od bielej, cez žltú, oranžovú až po tmavo červenú. Práve v čase, keď zornica kvitne, môžeme doplniť slávnostnú vianočnú tabulu krásnymi dekoračnými kvetmi alebo najrôznejšími aranžmánmi, ktoré využívajú ich jedinečnú krásu. Veľmi efektné je, ak použijeme pre Amarylis vázu ladiacu s farbou kvetov. Prečítajte si ako pestovať Hippeastrum/zornicu.


Čo vám treba ak chcete pestovať zornicu:

  • cibule Amarylis
  • nádoby na pestovanie
  • pestovateľský substrát

Presádzanie

cibuľa zornicepekne rozkvitnutá zornicaCibuľu Amarylis je vhodné presádzať najlepšie v období ich pokoja. To je v novembri. Nový kvetináč by mal byť len o málo väčší ako ten pôvodný.

Nákup a uskladnenie

Cibule Amarylis nakupujeme na jeseň a v zime. Uskladníme ich v pivnici pri teplote okolo 15 ° C. Pokojne môžu byť aj v tme. Keď sa z cibule vynorí púčik, vysadíme cibuľu tak, aby bola jedna jej tretina nad zeminou.

Dôležitá je silná drenážna vrstva. Rastlinu postavte na svetlé miesto, kde bude najskôr teplejšie – asi tak 22 stupňov a neskôr tak okolo 20 stupňov. Rastlinu dáme najlepšie na okno, obrátené na západ alebo na juh.


Starostlivosť o pôdu, zalievanie a hnojenie

kvitnutie zorniceako pestovať zornicuSpočiatku a ešte aj potom, čo vypučí je potreba udržiavať pôdu mierne vlhkú. Rastúcu rastlinu zalievajte a raz týždenne hnojte. Od polovice mája môžete letniť rastlinu vonku.

Pestovanie v interiéri a kvitnutie

V mierne teplých miestnostiach vydržia kvety Amarylis niekoľko týždňov, kým listy nezačnú žltnúť. Po odkvitnutí je nutné opäť zálievku obmedziť.

Odkvitnuté kvety priebežne odstraňujte. Po odkvitnutí celú stonku odstráňte od cibule. Od polovice leta obmedzujte zálievku, koncom leta prestaňte zalievať úplne. Cibuľu vyberte a uložte v chlade tak okolo 15 ° C  a v tme. V novembri opäť zasaďte.

Pozrite si tieto odporúčané záhradné dekorácie, záhradné náradie a:

Pre bohaté kvitnutie je nutné dodržiavať nasledujúce vegetačné fázy:


  1. fáza – kvitnutie v zime
  2. fáza – rast na jar a začiatkom leta
  3. fáza – fáza pokoja na jeseň

Mohlo by vás zaujímať

pekný záhradný domček pre deti

Ako vybrať hračky na záhradu: Ktoré deti milujú najviac?

Šantenie na záhrade zbožňujú všetci. Najmä ak je o zábavu postarané. Aké hračky si deti …

Pridať komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.