Záhrada

Ako pestovať sladké drievko?

ako pestovať sladké drievkoJedným z dôvodov, prečo pestovať sladké drievko je ten, že ide o trvácnu rastlinu, ktorá prežíva niekoľko rokov. Sladké drievko sa vo veľkom pestuje na juhu Európy, odkiaľ k nám tiež prišlo. Sladké drievko miluje subtropické alebo tropické podnebie. Pestuje sa pre svoje liečebné účinky, skvelú chuť a arómu. Extrakt zo sladkého drievka sa pridáva do rôznych cukroviniek, likérov a ďalších potravín. Ako liek má veľmi významné pozitívne účinky pri prechladnutí, kedy podporuje väzkosť hlienu u suchého kašľa, čistí pľúca a zlepšuje dýchanie. Podporuje trávenie, upokojuje žalúdočné vredy, pozitívne pôsobí na zubný kaz (efektívnejšie ako hocijaké ústnej vody), podporuje funkciu pečene a zmierňuje pálenie záhy. Dlhodobé užívanie nie je však doporučované, pretože potom pôsobí obdobne ako kortikosteroidy. Skúste si túto dobrotu vypestovať aj vy, nie je to zložité a rozhodne to nebudete ľutovať!

Čo je potrebné, keď chcete pestovať sladké drievko?

  • koreň sladkého drievka – osivo
  • záhradu
  • pôdu
  • motyku
  • vodu
  • ruky

Vhodné miesto pre sladké drievko

pestovať sladké drievkoAby sa sladkému drievku u vás darilo, potrebujete slnečné a teplé miesto, piesčitú pôdu plnú živín a miesto v blízkosti potoka alebo rybníka (proste niekde pri vode).

Skôr než sa dáte do sadenia sladkého drievka, musíte pôdu poriadne odburiniť a pohnojiť. Sladké drievko najlepšie rastie v kyprej pôde zbavenej buriny s dostatočnou hĺbkou a s dostatočnou zálievkou.

Ideálne pôda pre sladké drievko má neutrálne pH alebo 6 a viac. V prípade, že je pôda kyslá, je potrebné pridať do pôdy síru a ak naopak príliš zásaditá, pridáva sa pre zmenu vápno.

Ako teda pestovať sladké drievko?

Koreň sladkého drievka zasaďte cca 10 cm hlboko s rozostupmi 50 cm. Ak chcete pestovať sladké drievko zo semien, najprv semienka namočte do vody na 24 až 48 hodín. Semená sladkého drievka zasaďte zľahka 0,5 až 1 cm do substrátu. Výsev je možný počas celého roka. Koreň sladkého drievka sa obvykle do zeme dáva v marci zvislo nahor.

vypestujte si sladké drievkoOdborníci odporúčajú pri pestovaní sladkého drievka pôdu mulčovať. V priebehu vegetácie je potrebné ju tiež prihnojovať.

Sladké drievko kvitne od júna do augusta. Na zimu sladké drievko zostrihajte a zbavte sa mŕtvych šľahúňov.

Zbiera sa koreň sladkého drievka, ktorý je bohatý na liečivé látky. Koreň sladkého drievka sa zberá buď na jar, keď sa nasadzuje na kvet, alebo až na jeseň (september až december).

Jeseň je pre zber oveľa výhodnejšia, pretože koreň obsahuje oveľa viac blahodárnych látok. Sladké drievko sa žne v čase, keď je rastlina minimálne trojročná. Najideálnejší vek pre zber sladkého drievka je však 6 – 10 rokov.

Pár tipov na záver ako pestovať sladké drievko

Zozbieraný koreň sladkého drievka skladujte v chlade, mimo dosahu priameho svetla a v suchu. Pred uskladnením ho však najprv očistite, umyte a usušte. Suší sa pri teplote do 30°C. Správne usušený koreň sladkého drievka je žltý.

Extrakt zo sladkého drievka sa vyrobí z usušeného koreňa sladkého drievka, ktorý najprv očistíte a zbavíte ho vrchnej šupky, ktorá je nechutná.

Potom sa koreň sladkého drievka naseká na malé kúsky a rozomelie. Takto pripravený koreň sladkého drievka sa potom vloží do hrnca (ideálne do medeného), kde sa zmieša s vodou a varí sa do tej doby, kým zmes nezhustne. Po zhustnutí sa táto zmes odlieva do rôznych foriem a necháva sa zatuhnúť.

Podobné články

Pridať komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Back to top button