Záhrada

Ako úspešne pestovať čemerice?

veľmi pekný viacročný jarný kvetČemerice sú poslovia jari, rozkvitnú totiž často už vtedy, keď je ešte záhrada pokrytá snehom. K nám táto rastlina prišla z juhu Európy a Álp, dnes však rastie aj v Ázii. Záludnosť tejto rastliny spočíva v tom, že by ste o nej nikdy nepovedali, že tak krásna kvetina môže byť tak jedovatá. Preto si pri práci s čemericou a jej pestovaní musíte dávať pozor. Aj napriek tomu si však zaslúži, aby vo vašej záhrade mala svoje čestné miesto. Ako tieto kvety správne pestovať?

Čo treba na pestovanie čemeríc:

  • pôdu
  • vodu
  • pracovné rukavice
  • nožnice

Príprava pred výsevom

ako správne pestovať čemericeSkôr než sa dáte do pestovania čemerice, nechajte semená čemerice napučať v troche vody. Asi po dvoch hodinách semienka zasaďte do zeminy a dajte ich tam, kde sa teplota pohybuje okolo 20 ° C. Na tomto mieste majte čemericu  2 mesiace.

Pozor pri práci so semenami, jedovatá nie je len rastlina, ale aj samotné semená. Na ďalšie dva mesiace dajte semienka tam, kde sa teplota pohybuje okolo 10 stupňov.

V poslednej fáze dajte semienka na cca 6 mesiacov na miesto, kde je 15 ° C. Čemerica klíči vskutku veľmi pomaly, zvyčajne vzíde až za 9 mesiacov a prvých kvetov sa dočkáte po 3 až 5 rokoch. Jednoduchšie je preto kúpiť si ako prvé sadeničky, a ďalej rozmnožovať delením.

Nákup sadeničiek a ich vysádzanie

Kúpené sadeničky čemerice zasaďte na jar do dobre priepustnej pôdy, bohatej na živiny a trochu vápenca. Ideálne pH pôdy je 7. Čemerica nemá rada kyslú pôdu. Sadeničky čemerice vsádzajte 35-40 cm od seba.

Miesto výsadby

čemerica jej pestovanie a kvitnutieKonečné miesto sadby čemerice si dobre rozmyslite. Čemerica sa totiž po odkvitnutí sama vysemeňuje, a pretože je veľmi jedovatá, na nesprávnom mieste môže spôsobiť veľké problémy (napr. riziko otráv domácich maznáčikov).

Po odkvitnutí preto zbavujte rastlinu odkvitnutých kvetov. Pozor však, aj tie sú jedovaté. Pracujte preto obozretne a najlepšie v pracovných rukaviciach. Čemericu inak vysádzajte do polotieňa, napríklad medzi stromy alebo kríky.

Čemerice nepresádzajte

Čemericu nepresádzajte, nemá to rada. Po presadení často nekvitne niekoľko rokov.

Polievanie

Rastlinu v priebehu kvitnutia, teda v priebehu januára až apríla, pravidelne zalievajte. V lete si dávajte pozor na premokrenie. Čemericu zalievajte dostatočne, avšak pozor, v zime len vtedy, keď nemrzne.

Hnojenie

Hnojte na jar kompostom a pôde, kde rastie čemerica, dodávajte vápnik.

Tip

Čemerica je vhodná aj k rezu, kedy vám vydrží vo váze veľmi dlho.

Podobné články

Pridať komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Back to top button