Záhrada

Ako vypestovať artičok?

pestovanie artičokuArtičok je veľmi obľúbenou zeleninou, ktorá sa často využíva v talianskej kuchyni. Okrem toho, že je artičok zelenina s veľmi charakteristickou chuťou a vzhľadom, je to aj liečivá rastlina. Aj keď je na juhu Európy artičok považovaný za veľkú lahôdku, my k nej máme stále ešte prazvláštny vzťah. Artičok však nenechá nikoho chladným. V tomto článku sa dozviete ako vypestovať artičok.

Čo je potreba, keď chceme vypestovať artičok?

  • semená – osiva artičoku
  • pôda
  • záhradné náradie
  • hnojivo
  • vlastné ruky
  • voda

Postup ako pestovať artičoky

Pestovanie artičoku nie je práve najjednoduchšie, pretože jeho prirodzeným prostredím je juh Európy (Francúzsko, Španielsko, Taliansko). Ak chcete mať doma artičok, potrebujete si artičok najprv predpestovať.

ako si vypestovať artičokNajprv si v priebehu februára zo semien vypestujte sadeničky. Semená artičoku vysievajte najprv do kvetináčov, a po vyklíčení ich presaďte do kvetináčov.

Po vyklíčení dajte sadeničky na čo najviac osvetlené miesto. Sadeničky artičoku riadne zalievajte a hnojte listovými hnojivami. Oveľa ľahšie a rýchlejšie pestovanie predstavuje množenie artičoku odnožami od materskej rastliny.

V druhej polovici mája dávajte vypestované sadeničky artičoku do pôdy na slnečné stanovište vo vzdialenosti 1 x 1 meter od seba (artičok totiž môže dorásť do veľkosti až 1,5 metra).

Ak chcete vypestovať artičok tak musíte mať kvalitnú pôdu

Pôda pre artičoky musí byť bohatá na živiny, dostatočne vlhká a prepracovaná. V lete je veľmi dôležité artičok poriadne zalievať, pretože iba tak nezdrevnatie a je chutný.

vypestovať artičok na záhradkePočas rastu je potrebné rastlinu často okopávať a zbavovať buriny. Nezabudnite ani na pravidelné prihnojovanie listovým hnojivom.

Púčiky artičoka sa zbierajú postupne, ešte pred kvitnutím. Artičok je viacročná rastlina, ktorá vydrží až 6 rokov. Prvý rok po zasadení je však artičok bez úrody.

Rozkvitnuté stonky artičoka je potrebné odrezať tesne pri zemi, dlhé listy tiež skráťte a pripravte rastlinu na zimu.

Kde si môžeme artičok vypestovať?

Artičok môžete pestovať aj v skleníku alebo fóliovníku, čím urýchlite vegetáciu a nebudete musieť tak dlho čakať na úrodu ružičiek.

Taktiež vám v skleníku ľahšie prečká zimu. Artičok neznáša príliš veľké mrazy, a preto sa má pestovať len na slnečných južných miestach, ktoré sa na zimu zahrnú hlinou a čečinou.

Vo vyšších (chladnejších) oblastiach je potrebné rastlinu vykopať a uskladniť ju na zimu do pivnice.

Podobné články

Pridať komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Back to top button