AkoaPreco.com > Záhrada > Ako pestovať korunkovky?

Ako pestovať korunkovky?

ako pestovať korunkovkyV apríli a máji nás zaujmú v záhradách krásne, až meter vysoké korunkovky. Ide o cibuľovinu, ktorá má rada svetlé alebo polotienisté miesto. Korunkoviek je okolo sto druhov a niektoré sú voľne rastúce. Pre všetky druhy sú charakteristické kvety v tvare zvončeka, mierne hranaté a len trochu otvorené. Ako pestovať korunkovky?

Drobnokveté korunkovky sú vhodné do skaliek, k jazierkam, do nádob, alebo tiež do predných častí záhonov.

Čo treba ak chceme pestovať korunkovky:


  • záhradnícke náradie
  • voda
  • sadenice korunkoviek

Pestovanie korunkoviek

Vysádzanie

záhradné korunkovkyVeľké korunkovky kráľovské vysádzame v septembri, v teplejších oblastiach do polovice októbra. Veľké cibule do hĺbky 20 cm a malé cibule do hĺbky max. 10 cm.

Cibuľky by mali byť čerstvé, nevysušené a pôda prekyprená do 30 cm, aby sa rastliny lepšie prekorenili. Ešte do pôdy môžeme pridať trochu kompostu. Na dno použijeme vrstvu piesku.

Korunkovkám kockovaným, kráľovským, michailkovským a ďalším druhom sa darí lepšie, ak sú vysadené v skupinkách. Do jamiek širokých 20 až 30 cm vložíme 5 až 7 cibuliek, menších druhov aj viac. Na jednom mieste vydržia viacero rokov.


Podmienky na pestovanie

pestovanie korunkoviekAk sa korunky kráľovské na niektorej záhrade zapáči, nevyžaduje žiadnu zvláštnu starostlivosť. Má rada dobrú pôdu a pôdu dostatočne zásobenú živinami,  môže byť aj trochu vápenatá, ale hlavne dobre prekyprená a na slnečnom stanovišti.

Presádzanie

Korunkovka neznáša presádzanie, ak sa na nejakom mieste neujala, už ju nič nezachráni.

Tipy

Korunkovky sú veľmi pôsobivou súčasťou najrôznejších aranžérskych a záhradníckych kompozícií.

Niektoré druhy sú doslova zberateľskými raritami. Jedným z najdrobnejších je Fritillaria michailovski – táto odroda je vhodná pre pestovanie v nádobách.

Varovanie


Korunkovka nie je vhodná na sušenie.

Celá rastlina je jedovatá, najviac však cibule.

Cibuľa šíri nepríjemný zápach, tak sa stáva odolnou voči krtkom.

Pozrite si aj články:

Mohlo by vás zaujímať

návod ako vyriešiť neprítomnosť kanalizácie

Ako vyriešiť problém s absenciou kanalizácie?

Kanalizácia aj napriek tomu, že je 21. storočie v mnohých mestách a obciach stále chýba. …

Pridať komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.