Recepty

Ako zavariť červenú repu?

Ako zavariť červenú repuUchovať červenú repu zaváraním, aby mohla byť celý rok pripravená na konzumáciu, je prastarý spôsob, ktorý funguje dodnes. Hoci má červená repa najviac vitamínov a hodnôt surová, konzervácia repy má pre gazdinku zmysel. Aj tých vitamínov, minerálov a ďalších hodnotných látok po zaváraní cvikle zostane ešte dostatok. Konzervovanie červenej repy je rovnaké ako pri každom inom zaváraní ovocia a zeleniny. Napriek tomu si postup zavárania červenej repy pripomeňme.

Na zaváranie červenej repy budete potrebovať:

Nálev na červenú repu:

 • 1 l vody
 • 200 ml octu
 • 10 g soli
 • 40 g cukru
 • 4 tabletky umelého sladidla
 • 1 lyžica feniklu

Druhá varianta nálevu na červenú repu:

 • 2 l vody
 • 20 g cukru
 • 20 g soli
 • 2-3 bobkové listy
 • 8 guličiek nového korenia
 • 8 guľôčok farebného korenia
 • 1 lyžička kyseliny citrónovej

Príprava červenej repy na zaváranie

Zaváranie červenej repy zahájime tým, že červenú repu uvaríme v šupke a necháme vychladnúť. Červená repa sa nesmie hlavne rozvariť. Repu ošúpeme – ide to veľmi dobre a celkom rýchlo.

Teraz zvolíme spôsob nakrájania repy – na kocky alebo akýkoľvek tvar, ktorý chceme mať. Alebo uvarenú cviklu jednoducho nahrubo nastrúhame.

Príprava nálevu

Nálev pre zaváranie cvikle môžeme mať už vopred pripravený, alebo ho pripravíme v čase, keď nám repa chladne.

Jednotlivé suroviny prídáme spoločne do hrnca a dáme variť. Nálev vždy necháme prejsť varom a vychladnúť. Kto nechce mať v zaváranej červenej repe korenie, môže nálev precediť.

Zaváranie červenej repy

Šťava z červenej repy

Nakrájanú alebo nastrúhanú červenú repu dávame do pohárov a zalejeme nálevom – buď s korením alebo preliaty cez sitko.

Zaváracie poháre uzavrieme viečkom a červenú repu sterilizujeme štandardným spôsobom, približne 15 minút pri 85 ° C.

Potom ihneď vyberte zo zaváracieho hrnca a nechajte vychladnúť. Zaváraná červená repa sa bude skvele hodiť napríklad na zimu.

Na záver uvedieme recept na šťavu z červenej repy. Šťavu z červenej repy vyrábame zásadne zo surovej repy, pretože sa tak zachovajú cenné minerály a vitamíny: Najprv olúpeme a umyjeme červenú repu.

Nakrájame ju na kúsky a dáme do odšťavovača. Je to úžasne jednoduché a rýchle, keď zabudneme na špinavý riad a postriekaný pracovný stôl od červenej šťavy z repy.

Tipy na záver

Zaváraná červená repa s chrenom:

Obľúbená je tiež zaváraná červená repa spolu s chrenom, zaliata vo sladkokyslom náleve. Na prípravu potrebujeme 1,2 kg červenej repy, 300 g chrenu, na nálev 1 l vody, 250 ml octu, 89 g cukru a 20 g soli.

Zaváranie červenej repy naostro s feferónkou:

Červená repaNálev na zaváranie červenej repy: 3 l vody, 1 l octu, 250 g cukru, 100 g soli, 2 lyžice horčičného semienka, 10 guličiek nového korenia, 15 zrniek celého čierneho korenia, 5 ks bobkového listu.

Príprava nálevu: Vodu privedieme k varu, pridáme všetky ingrediencie a nálev 10 min. varíme. Necháme trochu vychladnúť.

Červenú repu očistíme, opláchneme a povaríme cca 30-40 min. Repu ošúpeme a nakrájame na tenké rezy. Cibuľu nakrájame na kolieska a dáme dokopy s rezy červenej repy. Poháre naplníme cvikľou a do každej pridáme kúsok feferónky a zalejeme nálevom. Zaviečkujeme a sterilizujeme 20 min. pri 85 ° C.

Červená repa zaváraná s kapustou:

Použijeme 5 kg červenej repy, 3 kg červenej kapusty, 1 kg cibule, nálev (z 5 dielov octu, 5 dielov cukru, 1 diel soli). Červenú repu riadne očistíme, olúpeme, opláchneme a nastrúhame na hrubom strúhadle. Červenú kapustu pokrájame na tenké prúžky. Na kolieska nakrájame aj cibuľu.

Všetky suroviny zmiešame a necháme hodinu odležať. Čas využijeme na výrobu nálevu – zavaríme vodu s octom a soľou. Naplníme do pohárov, stlačíme, zalejeme horúcim nálevom a sterilizujeme 30 min. pri 80 ° C.

Podobné články

Pridať komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Back to top button