Záhrada

Ako pestovať ženšen?

pestovať ženšenAk plánujete pestovať ženšen, môžete si ho vypestovať vonku aj vo vnútri. Aj keď tradičné pestovanie ženšenu za účelom získania jeho koreňu je doslova veda, všeobecné pestovanie ženšenu nie je nijako zložité. Ženšen rastie ako liana, a tak je pre neho kľúčová dobrá podpora. Ženšen je vytrvalá a mrazuvzdorná rastlina. Ženšen je liečebná bylina, ktorá má ohromné ​​liečebné účinky (zlepšuje napríklad pamäť, sústredenie, pomáha zvládať stres, veľkú fyzickú námahu, pomáha s trávením, podporuje imunitný systém, znižuje cholesterol, spomaľuje rozpad inzulínu, pomáha riešiť nevoľnosť atď). Radi by ste si ženšen vypestovali aj vy? Je to celkom jednoduché a my vám poradíme ako na to.

Čo je potrebné, keď chcete pestovať ženšen?

  • kvalitné semená ženšenu
  • závesný kvetináč
  • pôda
  • hnojivo
  • pergola
  • plot
  • záhrada

Kde ženšen zasadiť

pestovanie ženšenuŽenšen môžete zasiať do kvetináča, kde musí mať oporu, pozdĺž ktorej sa bude môcť popínať. Skvelým miestom pre pestovanie ženšenu je závesný kvetináč.

Ženšen môžete pestovať ako vonku, tak i vo vnútri. Vhodné prostredie je pre ženšen je balkón, terasa, plot alebo pergola. Dôležité pre ženšen je, aby sa rastlina mohla o niečo oprieť, a tým pádom sa aj pekne popínať.

Ženšen potrebuje slnečné stanovište, znesie aj polotieň. Pôda by mala byť kyprá, humózna, dostatočne vlhká a bohatá na živiny, takže počítajte s kvalitným hnojivom.

Semená ženšenu dnes už nie je nijako zložité zohnať, nájdete ich napríklad na internete v e-shopoch s semenami. Ženšen môžete vysievať napospol v priebehu celého roka. Vonku ženšen vysievajte ideálne na jar.

Ako teda pestovať ženšen?

Ženšen potrebuje pravidelnú zálievku, najradšej má vodu s izbovou teplotou. Pozor! Keď má ženšen vody málo (alebo naopak moc), dochádza k poruchám rastu.

Pravidelné prihnojujte, vždy raz za štrnásť dní, pokiaľ možno organickým hnojivom zriedeným s vodou.

ako si vypestovať ženšenŽenšen môžete veľmi ľahko rozmnožovať aj s prostredníctvom výhonkov. Výhonok ženšenu potom stačí zapichnúť do humóznej pôdy, kde vám do jedného týždňa zakorení.

Aj keď sa uvádza, že ženšen vydrží aj mrazy siahajúce do mínus 15 stupňov Celzia, vždy je mu lepšie, ak môže byť v prostredí s minimálnou teplotou 10°C.

Okrem vhodnej teploty ženšen potrebuje v zime dostatok svetla a obmedzenú zálievku.

Lístky ženšenu môžete zbierať niekoľkokrát do roka. Stačí odtrhnúť niekoľko lístkov, ktoré zalejete vriacou vodou a necháte vylúhovať. Už niekoľkoraké použitia ženšenového čaju majú veľmi výrazné účinky.

Pár tipov ako pestovať ženšen

Tradičné pestovanie ženšenu pre jeho koreň je však omnoho náročnejšie. Podľa tradícií musí ísť o vskutku kvalitnú pôdu, kde 15 rokov nebolo nič pestované. Už dva roky predtým, než ženšen do pôdy zasejete, je potom potrebné pôdu obohacovať o kompost. Ženšen sa potom nevysieva priamo na danú pôdu, ale pred-pestuje sa v tzv. ženšenových škôlkach.

Zo škôlky sa vyberajú len tie najlepšie jednoročné (ideálne šestnásť-mesačné) rastlinky, ktoré sa potom presádzajú do jednotlivých riadkov. Zber koreňov sa potom koná najskôr až za ďalšie tri roky. Ženšen sa zrezáva v čase kvitnutia, čo podporuje rast koreňa a zvyšuje obsah pozitívnych látok v koreni.

Konzumácia ženšenu nie je vhodná pre deti, tehotné a dojčiace ženy. Dúfame, že sme vám obsahom tohto článku pomohli objasniť niektoré vaše otázky a taktiež na ne adekvátne odpovedať. 

Podobné články

Pridať komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Back to top button