AkoaPreco.com > Ako liečiť > Ako sa vyhnúť nadúvaniu?

Ako sa vyhnúť nadúvaniu?

ako zabrániť nadúvaniuNadúvanie pozná zrejme každý. Hoci je to prirodzený proces, akým sa telo vyrovnáva s väčším nahromadením plynov v črevách, je to činnosť spoločensky nevhodná. Často nás teda dostáva do trápnych situácií alebo sme nútení plyny zadržiavať, čo nám môže neskôr spôsobiť ďalšie nepríjemné pocity. Príčin nadúvania pritom môže byť mnoho. Od stravy cez nedostatok tekutín a pohybu až k psychike. Nadmerná plynatosť sa môže stať skutočným problémom, najmä keď ju sprevádzajú časté bolesti. Ako sa nadmernému vypúšťaniu plynov z tela vyhnúť? Ako zabrániť nadúvaniu?

Nadúvavé potraviny


Strukoviny, kapusta, sýtené nápoje a rôzne typy solených orechov, to sú potraviny, ktoré sa často s nadúvaním spájajú. Strukoviny, kapusta a vôbec potraviny s veľkým množstvom vlákniny spôsobujú nadúvanie len tým ľuďom, ktorí nie sú na ich konzumáciu zvyknutí. Ak ich budete jesť častejšie, problémy zmiznú. Ak nie ste na vlákninu v jedálničku príliš zvyknutí a chcete začať zdravšie žiť, zvyšujte jej prísun len postupne.

Iným problémom sú sýtené nápoje, sladkosti (zákusky, sušienky) a veľmi solené potraviny alebo jedla. Tie sa pokúste obmedziť, pretože ich prísun do tela nie je prirodzený, a tak si na ne telo “nezvykne”. Príliš solené potraviny zadržiavajú v tele vodu, preto je nutné pri ich konzumácii omnoho viac piť.

bolesti brucha pri nadúvaníTekutiny a nadúvanie

Nedostatok tekutín môže byť spôsobený tým, že jete solené potraviny, ako bolo spomenuté vyššie, ale tiež tým, že zanedbávate pitný režim. Nedostatok tekutín je jednou z príčin nadúvania.

Hltanie

Zlé spracovanie potravy v ústach môže tiež negatívne ovplyvniť činnosť čriev a nadúvania. Dajte si pozor hlavne na hltanie, a najmä prehĺtanie kúskov potravín so vzduchom. Nejedzte v strese a jedlo v ústach dôkladne prežujte.


Vhodná kombinácia jedál proti nadúvaniu

Nevedomky si môžete nadúvanie spôsobiť aj nevhodnou kombináciou jedál. Preto sa snažte v rámci jedného jedla nekombinovať napr. ovocie so zeleninou, alebo sacharidy, obilniny a ovocie. Naopak vhodnou kombináciou “nadúvavých” potravín s korením, ako je citrónová kôra, šalvia, tymian, rozmarín, rasca alebo fenikel, môžete ich nadúvavé následky eliminovať.

Tekutiny pri jedle

Veľa ľudí je zvyknutých pri obede každé hlt zapíjať. Pokiaľ jedlo občas zapijete dúškom vody, tak pitie nápoja neškodí. Pokiaľ ale pijete pri jedle príliš, riedite tým žalúdočné šťavy a tráviace enzýmy, čo väčšinou naruší správne trávenie. A to môže spôsobiť aj nadúvanie.

Zápcha, antibiotiká

feniklový čajVeľmi často sa problémy s nadúvaním objavujú zároveň s problémami so zápchou. Často je ale spojené aj s užívaním antibiotík. Tými sa totiž môže narušiť črevná mikroflóra a telo reaguje, okrem iného, nadúvaním. Niekedy ale aj hnačkou alebo inými problémami.

Tipy na dobré trávenie

Udržujte si potrebnú hladinu črevných baktérií jedením živých jogurtov každý deň. Odporúča sa tiež piť mätový alebo feniklový čaj, ktorý často zbavuje od nepríjemných pocitov spojených s nadúvaním.

Doplňujúce informácie


Tip

Na trhu nájdete množstvo prostriedkov, ktoré sa dajú na problémy s nadúvaním užívať. Základom je ale dobrá strava, jej vhodná úprava, správna konzumáciu a nadúvania sa určite nemusíte obávať.

Pozrite si a využite aktuálne akcie a zľavy v lekárni Dr.Max. Akcie až do výšky -20% alebo 2+1 zadarmo! Prípravky na dezinfekciu rúk. Momentálne prebieha aj súťaž o auto Škoda Scalia.

Mohlo by vás zaujímať

ako zvládnuť opicu

Ako predísť opici?

A už je to tu zase! Máte opicu. Hoci sa dušujete, že tentoraz budete piť alkohol …

Pridať komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.