Záhrada

Ako pestovať araukáriu?

araukáriaAraukária čílska je veľmi známy stálozelený strom, ktorý na našej planéte rastie už viac ako 150 miliónov rokov. Vďaka svojmu veku sa mu právom hovorí živá fosília. Vo svojej domovine je schopná dorásť až do 65 metrovej výšky, ale u nás má obvykle výšku okolo jedného až šiestich metrov. Niektoré druhy araukárie sa pestujú na produkciu dreva a pre jedlé semená. Iné zase pre svoj nezvyčajný rast sa pestujú v záhradách a parkoch. U nás je známa araukária rôznolistá, ktorú možno ako jediný druh pestovať v miestnosti. Pestovať araukáriu čílsku má svoje úskalia, avšak nie je to nemožné. Poradíme vám, čo robiť, aby sa jej u vás darilo.

Čo je na pestovanie araukárie potrebné:

Ako postupovať pri pestovaní araukárie

Araukáriu v našich podmienkach zo semena nevypestujete, a preto je nutné, aby ste si rastlinu kúpili.

ako pestovať araukáriuTento strom potrebuje rozptýlené jasné svetlo alebo polotieň po celý rok a ani v lete by nemal byť vystavený teplote nad 20 ° C.

Nedávajte ho preto blízko radiátorov a rozhodne ho nedávajte na priame slniečko.

Araukária sa pestujte v stredne ťažkom, dobre priepustnom substráte bohatom na humus s pH 4 až 5. 

Rastlinu zalievajte podľa počasia. Tento strom je náročný na vodu. Koreňový bal nesmie nikdy vyschnúť, ale zároveň dávajte pozor na preliatie.

V zime má rastlina vegetatívny pokoj, a preto ju zalievajte málo.

araukária čílskaAraukáriu hnojte od marca do apríla raz za 3 týždne plným hnojivom (0,1-0,2% roztok) a kompostom.

Araukária u nás rastie naozaj veľmi pomaly, a preto ju presádzajte iba raz za 3-4 roky. Pri presádzaní dávajte pozor na to, ako ju presádzate, nesmiete ju zasadiť hlbšie ako predtým, pretože by jej zhnil kmeň.

V zime ju udržujte v priestoroch, kde sa teplota pohybuje medzi 5 až 10 stupňami Celzia.

Ako rozmnožovať araukáriu

Araukáriu je možné rozmnožovať semenami alebo rezne. Bohužiaľ v našich klimatických podmienkach ju nerozmnožíte, a preto vám nezostáva nič iné než ďalšiu rastlinku si kúpiť.

Podobné články

Pridať komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Back to top button