Záhrada

Ako pestovať tulipány?

pestovať tulipány na záhradeVedomosť ako pestovať tulipány bolo známe v Turecku a Perzii už od polovice 15. storočia, pôvodne sa však tulipány vyskytovali zrejme už v Číne na južných svahoch Pamíru, odkiaľ sa rozšírili do Turecka, Iránu alebo Japonska. Tulipány si obľúbili panovníci v mnohých krajoch, prvé pestovanie tulipánov v Európe prebiehalo na dvore cisára Rudolfa II. Dnes sú tulipány snáď najrozšírenejšie cibuľoviny a za ich európsku „domovinu“ je považované Holandsko – holandské tulipány a veterné mlyny sú napokon symboly tejto krajiny.

Základné informácie o tom ako pestovať tulipány

ako pestovať tulipányPestovanie tulipánov nie je nijako náročné, poradia si s nimi aj začiatočníci. Je známych 100 až 150 druhov tulipánov a viac ako 3000 kultivarov, líšia sa predovšetkým farbou, dorastajúcou výškou a tvarom okvetných lístkov.

Pri pestovaní tulipánov môžeme tulipány rozdeliť do štyroch skupín, z ktorých si len ťažko vybrať:

  • skoré odrody, kam spadajú jednoduché ranné tulipány a plné rané tulipány,
  • ďalej potom stredne skoré odrody tulipánov, kam spadajú Triumph tulipány,
  • neskoré tulipány, kde nájdeme Darwinove tulipány, liliokvěté tulipány, jednoduché neskoré tulipány, Rembrandtova tulipány, papagájovité tulipány, plné neskoré (pivoňkovité) tulipány, Tulipa kaufmanniana, Tulipa fosteniana, Tulipa greigii,
  • nakoniec potom pôvodné druhy – Tulipa tarda, Tulipa prestans a Tulipa pulchella.

Kde pestovať tulipány?

Aj keď sa za tulipány kedysi platilo zlatom, dnes možno cibule tulipánov nakúpiť od 10 do 30 korún. Kupujte radšej väčšie cibule.

Tulipány vysádzame najlepšie od konca septembra do polovice októbra, pri vľúdnom počasí ich môžeme vysádzať dokonca ešte v novembri.

vypestujte si tulipány domaPotrebujú dobre priepustnú, hlinitopiesočnatú pôdu s dostatkom živín, vysádzame ich na slnečnom stanovišti.

Cibule tulipánov nevysádzame do premokrených pôd a ani do piesčitých pôd, v ktorých im hrozí zase vyschnutie, nakoniec ani do pôd s čerstvým hnojom.

Záhony by mali byť zrýľované do hĺbky 20-30 cm, aby bola pôda pod rastlinami dostatočne vzdušná a priepustná.

Podľa odrody a veľkosti cibule je vsádzame asi 8-15 cm hlboko a asi 10-20 cm od seba.

Pestovanie tulipánov – ako sa o tulipány starať

Ideálne je použitie hnojiva určené špeciálne pre pestovanie cibuľovín. Záhony tulipánov hnojíme čo 14 dní zálievkou.

Aby nám kvety na tulipánoch vydržali čo najdlhšie, udržujeme pôdu stále vlhkú. Suchá pôda má totiž za následok rýchle kvitnutie.

Po odkvitnutí kvetnú stonku odštipneme, aby sa rastlina zbytočne nevysiľovaľa tvorbou plodov.

Môžeme pestovať tulipány alebo ich aj množiť

Tulipány sa množia cibuľami na jeseň, oddelením od materskej rastliny. Množenie tulipánov je jednoduché – po odkvitnutí tulipánov na jar všetky cibule dôkladne očistíme a osušíme, uskladníme ich na vzdušnom mieste pri teplote okolo 20°C a na jeseň ich opäť vysadíme.

Botanické tulipány sa nemusia po odkvitnutí vynímať zo zeme a môžu sa pestovať na jednom mieste viac rokov. Záhradné tulipány je lepšie v júni zo zeme vybrať a na jeseň vysádzať na iné miesto.

Podobné články

Pridať komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Back to top button