Ako vypestovať špenát?
O špenáte sa toho nahovorilo a popísalo mnoho. Jednu dobu bol špenát vynášaný do neba a neskôr zas naopak, zadupaný a zhanobený. Aj napriek tomu, že sa vedci pomýlili s desatinnou čiarkou a špenát nie je zas až tak bohatý na železo, stále obsahuje veľké množstvo prospešných živín, a preto by rozhodne mal byť zaradený do nášho jedálnička. V tomto článku si teda povieme ako vypestovať špenát.
Čo je potrebné, keď chceme vypestovať špenát?
- semená – osiva špenátu
- pôda
- záhradné náčinie
- hnojivo
- voda
- vlastné ruky
Pestovanie špenátu nie je vôbec náročné, pretože sa jedná o jednoročnú rastlinu s krátkou vegetačnou dobou.
Vzhľadom k tomu, že sa špenát žne už mesiac (max. 6 týždňov) po výseve, tak ho môžete vsádzať a žať niekoľkokrát ročne.
Špenát je preto často využívaný aj ako tzv. medzi-plodina. Môže sa vsádzať alebo striedať na poli aj s inou zeleninou, napr. s mrkvou alebo cibuľou.
Kedy pestovať špenát
Pri prvom výseve na jar zbierate špenát už koncom apríla. Keď špenát zasejete v apríli, zbierate ho začiatkom júna.
Ak stavíte špenát na jeseň, musíte logicky počkať na špenát celú zimu, zato sa však môžete tešiť na úrodu už veľmi skoro na jar. Špenát však môžete vsádzať aj v auguste, ak ho stihnete žať ešte v septembri alebo v októbri.
Špenát potrebuje hlinitopiesočnatú pôdu, ktorá dostatočne zadržiava vodu s pH 6 – 7,5. Pred výsevom zem pohnojte listovým hnojivom.
Semená špenátu sú schopné klíčiť už pri 2 – 4 stupňoch Celzia, preto ich môžete siať veľmi skoro na jar.
Špenát sa vsádza do zeme cca 20 cm od seba do 4 cm hlbokých rýh. Ak zasadíte špenát do piesčitej pôdy, budete ho musieť chodiť zalievať.
Listy sa zberajú skôr, než začne špenát kvitnúť. T.j. v čase, keď má vyvinutých minimálne 6 listov.
Zberá sa tak, že sa zrezávajú listy asi 2,5 cm nad zemou.
Špenát nemá rád vysoké teploty a dlhé dni, pretože tie ho ženú do kvitnutia (teploty nad 16 stupňov Celzia). Čo je na kvitnutí špenáte tak zlé? Bohužiaľ s kvitnutím špenát stráca chuť a tuhne.
Problémy, s ktorými sa môžeme stretnúť, keď si chcete vypestovať špenát
Ak špenát nerastie, má pôda pravdepodobne menej živín, a preto je dobré zem ešte prihnojiť a pravidelne ju zbavovať buriny.
Pri plevaní si však dávajte pozor, špenát má korienky tesne pod povrchom pôdy, snažte sa teda o to, aby ste kopaním špenát nepoškodili. Burinu musíte odstraňovať, pretože berie špenátu živiny aj vodu.
Zozbieraný špenát skladujte pri nulovej teplote v 95 – 100% vzdušnej vlhkosti maximálne po dobu 1 týždňa. K dlhšiemu skladovaniu je potrebné špenát najprv zamraziť (umytý a posekaný špenát).