Záhrada

Ako pestovať melón?

Ako pestovať melónMelón je teplomilný a neznáša výkyvy teplôt, pestovanie melónov je preto vhodné v teplejších oblastiach. Pestovať melón môžeme ale aj v našich podmienkach. Teploty pri klíčení semena melónu zvyčajne nesmú klesnúť pod 15 ° C. Najčastejšie pestujeme dva druhy melónov – melón vodný a cukrový. Vodný má zelenú kôrku a červenú vodnatú dužinu. Vukrový, zvaný tiež honeydew, je menší a má dužinu žltej farby.

Vhodné stanovište pre melóny

Melón vodný a cukrový pestujeme podobne ako šalátové uhorky. Potrebuje dobre prepracovanou a priepustnú pôdu bohatú na humus.

vodný melónPri pestovaní melónov môžeme použiť čiernu netkanú textíliu, ktorá kumuluje teplo. Melóny môžeme samozrejme pestovať aj v skleníku.

Pozemok by mal byť na slnečnom mieste, najlepšie orientovaný na juh.

Melóny môžeme pestovať ako tekvice priamo na komposte. Pôda by mala byť bohatá na živiny, základom je kompost alebo vyzretý hnoj.

Pestovanie melónu zo semien

cukrový melónSemená vysievajte koncom marca až v apríli. Sejte po 2-3 semienkach priamo do kvetináča alebo téglika. Optimálna teplota pre klíčenie semien melónu je 22 ° C.

S otužovaním sadby začnite v máji. Melóny vysádzame do prehriatej pôdy v polovici mája, ideálne na polchu 1×1 m.

Vrúbkované melóny vyžadujú plochu 1,5×1,5 m. Melóny sú náročné na dostatok svetla a vlahy, zalievame odstátou vodou večer.

V mimoriadne horúcich dňoch melóny zalievame aj dvakrát či trikrát denne. Zalievame častejšie menším množstvom vody.

Základná starostlivosť o melóny

Na konci júna a začiatku júla začínajú melóny kvitnúť. Kvety melónov opeľuje hmyz. Ak pestujeme melóny v skleníku, opeľujte ich štetčekom.

Ak melóny nepestujeme s pomocou textílie, pôdu pravidelne okopávame a zbavujeme buriny.

Úroda melónov

Melóny zberáme na konci leta. Zrelý melón poznáme podľa dunivého zvuku pri poklepaní, podľa vône a schnúcej stopky, ktorá tvorí klasickú kľučku.

Melón vodný aj melón cukrový majú podobné nároky na pestovanie, cukrový má o 20 dní dlhšie vegetačné obdobie.

Podobné články

Pridať komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Back to top button