Úvod / Záhrada / Ako pestovať eukalyptus?

Ako pestovať eukalyptus?

eukalyptusEukalyptus je druh dreviny, ktorá sa vyskytuje v prírode v mnohých odrodách stromov a krov. Ich domovom je prevážne Austrália, kde rastie okolo 700 druhov doposiaľ známych blahovičníkov. Rôzne druhy sa vyskytujú v celej oblasti trópov a subtrópov, vrátane Ameriky, Afriky, Číny, Stredného východu a Stredomoria. Niekoľko eukalyptov patrí medzi najvyššie stromy vôbec. Najznámejší je Mountain Ash vysoký údajne 99,6 m.

Návod ako používať a pestovať eukalyptus


Je známe, že z listov eukalyptov sa získava éterický olej obsahujúci zložky, ktoré sú prírodnými dezinfekčnými prostriedkami. Používa sa na čistenie, má aj deodoračné účinky, v potravinárskom a farmaceutickom priemysle.

pestovanie eukalyptuHlavne je známy jeho pozitivnými účinkami na dýchací systém. Blahovičník má aj kvalitné drevo, ktoré sa používa napríklad na výrobu hudobných nástrojov. Nektár niektorých druhov eukalyptov sa používa k získavaniu vysoko kvalitného medu.

V našich podmienkach sa eukalyptus najčastejšie pestuje ako izbová rastlina. Pestovanie nie je príliš náročné a rýchly rast vás prekvapí. Podmienky vyžaduje približne rovnaké ako je to pri kaktusoch. Aj keď vyžaduje o niečo viacej starostlivosti.

Izbový eukalyptus vypadá ako modro-šedá rastlina so zeleným nádychom. Guľaté lístky rastú na tenkých stonkách a pokiaľ ich pomačkáte v dlani, ucítite typickú eukalyptovú vôňu. Je to dané obsahom silíc eukalyptov v množstve asi 2 %.

Vôňa eukalyptu v miestnosti môže odpudzovať komáre a prípadne zlepšovať ovzdušie hlavne v izbe. Preto sa táto rastlina doporučuje osobám s dýchacími ťažkosťami alebo astmatikom.

Vhodné stanovisko

Eukalyptus vyžaduje miesto bez priameho slnka s rozptýleným svetlom a dostatočným polievaním, avšak netreba to preháňať aby sme ho nepreliali.

Eukalyptu pestovanému v domácom prostredí veľmi prospieva pobyt na záhrade v polotieni. Zalievať by sme ho mali v lete ihneď ako povrch zeminy vyschne.

Prečítajte si aj tieto články:


Ako pestovať eukalyptus?
5 (99.23%) 26 hlasov


Mohlo by vás zaujímať

fuksia v zime

Ako zazimovať fuksie?

Fuksie sú bez pochyby jedny z najčastejšie kvetín pestovaných v kvetináčoch. Tieto kvety dokážu urobiť skvelý …

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *