Záhrada

Ako pestovať hyacinty?

pestovať hyacinty na záhrade Pestovať hyacinty je činnosť, ktorá zohráva na našej záhrade alebo na balkóne či parapete nezastupiteľnú úlohu. Málokto však vie, že terajší záhradné hyacinty boli vyšľachtené z Hyacinthus orientalis, pôvodné druhy hyacintov sa v záhradách vyskytujú už len zriedka.

Pestovať hyacinty znamená poznať ich charakteristiku

ako pestovať hyacintyRastliny hyacintov dorastajú do výšky 20 až 30 cm, hyacinty majú hladké, lesklé listy. Cibule hyacintov sú veľké, guľovité s bielymi alebo fialovými šupinami.

Rastliny vytvárajú majú stvol s valcovitým, 15-20 cm dlhým, hustým strapcom zvonkovitých až nálevkovitých kvetov rôznych farieb. Svojimi kvetmi hyacinty skrášľujú našu záhradu od polovice apríla do mája.

Ak chceme pestovať hyacinty, musíme vybrať vhodné stanovisko

pestovanie hyacintovHyacinty vysádzame na slnečnom stanovišti do ľahšej a priepustnej pôdy s vyzretým kompostom. Cibule hyacintov sadíme do hĺbky približne 12 až 15 cm vo vzdialenosti 10-16 cm od seba.

Hyacinty vysádzame na jeseň, na konci septembra a v októbri, na jar krásne vykvitnú. Môžeme ich pestovať na záhonoch, v kvetináčoch, hyacint pestujeme aj doma ako izbovú rastlinu na okennom parapete.

Hyacinty po odkvitnutí

Po odkvitnutí zoschnuté kvety hyacintov odstráňte, rastlina by sa inak tvorbou semien zbytočne vysilovala a vytvorila by kvôli tomu malú cibuľu. Po odkvitnutí, zhruba v júni, je dobré cibuľu hyacintu vyňať z pôdy, očistiť a skladovať ju v suchom prostredí.

Cibuľu hyacintu je síce možné po odkvitnutí ponechať v krajine, kvet však bude každý rok menší, až rastlina zanikne.

Pestovať hyacinty zahŕňa aj ich rozmnožovanie

Hyacinty netvoria dcérske cibule, rozmnožujú sa rozmnožovacími cibuľkami (Brutusom), ktorých tvorbu podporíte diagonálnym narezaním cibuľovej bázy. Ako na to?

Naspodku, do širšej časti cibule hyacintu urobte dva zárezy do kríža. Rezné plochy poprášte rozdrveným dreveným uhlím.

Narezanú cibuľu zasaďte do kvetináča s navlhčeným substrátom obrátene, než je bežné – krížom nahor. Narezanú časť nechajte vyčnievať nad substrát. Nádobu s narezanou cibuľou nechajte v dome na teplom mieste, kým sa nevytvoria malé cibuľky.

Ak sa vám páčil tento článok, pozrite si aj:

Podobné články

Pridať komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Back to top button