Ako zazimovať zeleninovú záhradu?
Mesiac október patrí k takému ročnému obdobiu, kedy je na záhrade najviac rušno a treba sa pripraviť na to, že bude nutné zazimovať zeleninovú záhradu. Chladnejšie počasie a stále sa skracujúce jesenné dni napovedajú, že je potrebné sa s prácou na záhrade poponáhľať a zvládnuť prácu, ktorej sa zrejme nevyhneme, ak chceme mať záhradu pripravenú a zabezpečenú na budúci rok. Aby potom na jar, pri prebudení prírody, sa stala potešením a obdarovala nás svojimi plodmi.
Ako správne zazimovať zeleninovú záhradu?
Možno že máte ešte na záhone poslednú zemiaky, na ktoré neostal čas, tak sa s chuťou do toho dajte a vykopte ich. Nechajte ich uschnúť, zbavte ich nánosov hliny a pekne uložte na zimu. Práve tak je nutné zožať a uložiť jablká alebo hrušky, ak ste tak ešte neurobili.
Hoci sa to zdá ako normálna vec, ktorú robí asi každý kto sa chystá zazimovať svoju zeleninovú záhradu, problémom u väčšiny záhradkárov je ten, že sa spamätajú dosť neskoro a potom v rýchlosti blížiacej sa zimy nič nestíhajú.
Koreňová zelenina zazimovanie
S koreňovou zeleninou je to rovnaké, až vám uschne, spracujte ju podľa vašich predstáv, alebo zakonzervujte zmrazením či uvarením. Záleží podľa toho ako ste navyknutý a čo zvyčajne robievate so zeleninou.
Ak nieste veľký fanúšik zavárania a spracovania zeleniny, môžete ju rozdať susedom, priateľom a známym. Čím skôr začnete tým viac úrody zachránite.
Úprava pôdy a ničenie chorôb na záhrade
Ešte skôr ako začnete s rýľovaním pôdy alebo jej kompostovaním, mali by ste sa zbaviť všetkých mŕtvych rastlín a zhnitých plodov z vášho ovocia a zeleniny. Ak trpeli vaše rastliny počas úrody nejakou chorobou, je možné, že niektoré choroby dokážu prežiť zimu a na jar sa znova vyskytnú vo vaše záhrade.
Hoci kompost dokáže občas chorobné rastliny zlikvidovať, nie je to vždy pravda a naopak, kompost je schopný udržať zvyšky rastlín v teple, takže dokážu prežiť aj s chorobami v nich.
Preto si dajte tú námahu, pozbierajte zhnité jablká a hrušky, popr. spáľte mŕtve rastliny a zvyšky zeleniny, ktoré ste na svojej zeleninovej záhrade pestovali. Predídete tým zbytočnému riziku v podobe rôznych chorôb, ktoré sa môžu vo vaše záhradke vyskytnúť. Nikto predsa nech mať napadnuté jablká či zemiaky hneď po výsadbe, všakže?
Ak máte ťažkú, ílovitú pôdu a na vašej zeleninovej záhrade ste teda nezdvihli záhony nad úroveň okolitej pôdy, je nutné záhon zrýľovať. Pridaním piesku a malého množstva kompostu si môžete prácu uľahčiť. Ak je pôda piesčitá, pridajte veľa kompostu a rašeliny. To čo sa pre vašu zeleninovú záhradu hodí viac viete už len vy, veď vy na nej pracujete a viete či je pre ňu najlepšie.
Ako ďalej zazimovať zeleninovú záhradu?
Použitie kultivátora pre vašu zeleninovú záhradu sa neodporúča. Ten ľahko poruší sypkú štruktúru pôdy. Po nakyprení vyzerá pôda v poriadku, ale keďže je veľmi porušená, čoskoro zľahne a príde o kyslíkovej vrecká. To by sa vám v budúcnosti mohlo vrátiť v podobe zlého zberu úrody, preto zvážte či naozaj kultivátor pre vašu zeleninovú záhradu potrebujete. Na ťažkú ílovitú pôdu použite kultivátor
V opačnom prípade na vyvýšený záhon je kultivátor vhodným riešením, pre ľahké obrábanie pôdy. V tomto prípade nepoužívajte rýľ, ale kultivátor. Prácu dokončite položením silnej vrstvy kompostu, ktorú ponecháte na záhonoch cez zimu.
Silný kompost oceníte hlavne pri sadení, keď sa vám pôda bude vyživovať takýmto kompostom a bude na ďalší rok pripravená poskytnúť potrebné živiny všetkým rastlinám, zelenine a ovocí.
Ak vašu záhradu napadli slimáky, pred pridaním kompostu to ešte dobre skontrolujte a s položením ochrannej vrstvy kompostu počkajte na koniec októbra. V tej dobe sa mohli slimáky už zavŕtať do krajiny alebo sa skryť na iné miesto. Dajte si na ne znovu pozor na jar, najlepšie v apríli. Takéto slimáky vedia veľmi ľahko zničiť všetko čo ste tak pracne pestovali.
Zvýšený záhon vytvoríte tak, aby bol široký približne jeden meter. Dôležité je, aby ste z oboch strán dosiahli do stredu záhonu, bez toho aby ste museli na záhon šliapnuť. Každý má na to už svoj vlastný spôsob a metódy podľa ktorých si upravuje svoj záhon, niekto si vytvorí malé chodníky cez celý záhon aby mal na dosah všetky, inému stačí len vyvýšenina dookola záhona.
Ako skladovať zeleninu
Zazimovať zeleninovú záhradu znamená taktiež to, že budete musieť uskladniť jablká a zemiaky oddelene. Ak nemáte nejakú úložnú pivničku na úrodu zo záhrady, môžete si ju ľahko vytvoriť použitím odvodňovacieho barelu, ktorý zaboríte do zeme. Na dno nasypte silnú vrstvu štrku a piesku, ktorá podporí účel odvodňovania.Takto sa nebudete musieť báť, že by vám vaša úroda zhnila ale ostane pekne v suchu po celú zimu.
Tiež môžete dať vašu úrodu na dno krabice, kýblika alebo inej nádoby, aby sa úroda nenamočila, keby nastali záplavy. Hornú časť pivničky, kde si uskladníte zemiaky a inú úrodu, prikryte dreveným vrchnákom a ak bude naozaj chladno, použite nejaké rohože alebo staré kabáty. Na dno veka nezabudnite umiestniť rúrku pre zaistenie ventilácie. V opačnom prípade by mohlo dôjsť k veľkej vlhkosti a všetka vaša úroda by mohla vyjsť navnivoč.
A takto budete mať istotu že ste vašu zeleninovú záhradu zazimovali poriadne a môžete ostať bez obáv. Hoci je zrejmé, že takáto príprava vyžaduje veľké množstvo času, trpezlivosti a taktiež určité skúsenosti so zahradkárstvom, ak sa budete riadiť podľa tohto návodu, popr. podľa vašich predošlých skúseností s vašou záhradou dosiahnete želaných výsledkov a vaša záhrada prežije ďalšiu zimu bez nejakých väčších problémov.