Záhrada

Ako pestovať rukolu v byte alebo záhrade?

Klíčenie rukolyRukolu si môžete vypestovať aj doma. Je to kapustová rastlina, ktorá oplýva množstvom vitamínov, ako máloktorá iná zelenina. Semienka rukoly kúpite v každom obchode so zeleninou alebo v supermarketoch. Jej obchodný názov, pod ktorým semienka môžete zakúpiť, je roketa siata, aj keď podľa odborníkov roketa nie je rukola. Oba druhy síce patrí medzi reďkovky, kaleráby a žeruchu, ale majú trochu inú chuť a tvar listov. Prečítajte si tento návod ako pestovať rukolu.

Postup a návod ako správne pestovať rukolu

Ako pestovať rukolu doma? Pestovať rukolu  môžete aj v byte. Rovnako ako kedysi žeruchu.

Na tanier sa položí vata, ktorá sa riadne navlhčí, posype rovnomerne semienkami rukoly či  a umiestni na svetlé a teplé miesto, najlepšie na okenný parapet.

Vyklíčia za pár dní a za dva týždne môžete listy už žať.

Vhodné stanovisko pre rukolu

Vhodné je aj pestovanie rukoly či rokety v kvetináčoch, pretože v substráte rastie lepšie.

Ľahké je pestovanie rukoly či rokety na záhonoch. Semienka sa vysievajú do riadkov, ktoré sú od seba vzdialené zhruba 20 cm a do hĺbky len zhruba pol centimetra. Rukolu môžete vsádzať aj v kombinácii s inou zeleninou.

Rukola je veľmi odolná rastlina

Podľa skúseností záhradkárov je rukola takmer nezničiteľný porast, ktorý odolá aj nepriaznivým poveternostným vplyvom, vrátane krupobitia.

Čím častejšie a viac budete listy rezať, tým rýchlejšie a výdatnejšie porastú.

Vhodná pôda pre rukolu

Kvety rukolyPôda by mala byť dobre priepustná, odburinená a mala by obsahovať dostatok živín. Pred sadením je dobré zeminu okopať a prípadne pohnojiť záhradným kompostom.

Základná starostlivosť o rukolu

Rukola nevyžaduje pri raste žiadnu starostlivosť, stačí bežná zálievka a občasné prihnojenie hnojivami určenými pre hlávkový šalát.

Dobre jej urobí, keď budete záhon odburiňovať a okopávať. Zhruba po týždni, až 10 dňoch bude rukola klíčiť a už po 14 dňoch po zasiatí, budete môcť zbierať prvé listy.

Zber rukoly

Zber sa vykonáva otrhávaním lístkov a čím viac budete lístky otrhávať, tým viac sa rukola bude rozrastať. Žať môžete až do augusta alebo začiatku septembra.

Podobné články

Pridať komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Back to top button