Úvod / Záhrada / Ako pestovať rukolu v byte alebo záhrade?

Ako pestovať rukolu v byte alebo záhrade?

Klíčenie rukolyRukolu si môžete vypestovať aj doma. Je to kapustová rastlina, ktorá oplýva množstvom vitamínov, ako máloktorá iná zelenina. Semienka rukoly kúpite v každom obchode so zeleninou alebo v supermarketoch. Jej obchodný názov, pod ktorým semienka môžete zakúpiť, je roketa siata, aj keď podľa odborníkov roketa nie je rukola. Oba druhy síce patrí medzi reďkovky, kaleráby a žeruchu, ale majú trochu inú chuť a tvar listov. Prečítajte si tento návod ako pestovať rukolu.


Postup a návod ako správne pestovať rukolu

Ako pestovať rukolu doma? Pestovať rukolu  môžete aj v byte. Rovnako ako kedysi žeruchu. Na tanier sa položí vata, ktorá sa riadne navlhčí, posype rovnomerne semienkami rukoly či  a umiestni na svetlé a teplé miesto, najlepšie na okenný parapet. Vyklíčia za pár dní a za dva týždne môžete listy už žať.

Vhodné stanovisko

Vhodné je aj pestovanie rukoly či rokety v kvetináčoch, pretože v substráte rastie lepšie.

Ľahké je pestovanie rukoly či rokety na záhonoch. Semienka sa vysievajú do riadkov, ktoré sú od seba vzdialené zhruba 20 cm a do hĺbky len zhruba pol centimetra. Rukolu môžete vsádzať aj v kombinácii s inou zeleninou.

Rukola je veľmi odolná rastlina

Podľa skúseností záhradkárov je rukola takmer nezničiteľný porast, ktorý odolá aj nepriaznivým poveternostným vplyvom, vrátane krupobitia. Čím častejšie a viac budete listy rezať, tým rýchlejšie a výdatnejšie porastú.

Pôda

Kvety rukolyPôda by mala byť dobre priepustná, odburinená a mala by obsahovať dostatok živín. Pred sadením je dobré zeminu okopať a prípadne pohnojiť záhradným kompostom.

Základná starostlivoať

Rukola nevyžaduje pri raste žiadnu starostlivosť, stačí bežná zálievka a občasné prihnojenie hnojivami určenými pre hlávkový šalát.

Dobre jej urobí, keď budete záhon odburiňovať a okopávať. Zhruba po týždni, až 10 dňoch bude rukola klíčiť a už po 14 dňoch po zasiatí, budete môcť zbierať prvé listy.

Zber


Zber sa vykonáva otrhávaním lístkov a čím viac budete lístky otrhávať, tým viac sa rukola bude rozrastať. Žať môžete až do augusta alebo začiatku septembra.

Ako pestovať rukolu v byte alebo záhrade?
4.9 (98.57%) 28 hlasov


Mohlo by vás zaujímať

zazimovať záhradné jazierko

Ako zazimovať záhradné jazierko?

Záhradné jazierko je súčasťou moderných okrasných záhrad. Jeho obstarávacia cena už nie je tak vysoká a …

Pridať komentár