Záhrada

Ako pestovať hroznovec?

ako pestovať hroznovecNiečo ako pestovať hroznovec nie je vôbec náročná činnosť, potrebujete len kvalitné semená hroznovca a niekoľko málo vedomostí. Hroznovec je vytrvalý opadavý ker, ktorý keď kvitne, dokáže byť veľmi impozantný. Zaujímavým solitérom je hroznovec aj v zime kedy ho pre zmenu zdobia veľmi zaujímavé plody. Hroznovec dorastá až do štvormetrovej veľkosti.

Čo je potrebné, keď chcete pestovať hroznovec?

  • semená hroznovca
  • záhradu
  • priestor
  • slnko
  • ruky

Vhodné stanovisko pre hroznovec

Ker hroznovca si môžete vypestovať priamo zo semien (na jeseň v parenisku, skleníku), ktoré zasejete najprv do substrátu plného živín a necháte klíčiť pri izbovej teplote.

Počítajte s tým, že kým vyklíči, tak to potrvá minimálne tri týždne. Na trvalé stanovisko sa potom sadeničky hroznovca presádzajú až vtedy, keď dosiahnu veľkosti cca 40 cm.

Ak si pestovanie chcete urýchliť, môžete si zakúpiť už pred-pestované sadeničky tohto inak nenáročného odolného okrasného kríka a v máji ich potom zasadiť na slnečné miesto alebo na miesto v polotieni, s dostatočným priestorom (cca 5 metrov).

Ako teda pestovať hroznovec?

Hroznovec zasaďte do pôdy bohatej na živiny, kyprú, dobre priepustnú, stredne vlhkú s kyslým pH. Hroznovec sa hodí do záhrad, kde môže tvoriť solitér s prirodzene guľovitým tvarom. Hroznovec je tiež vhodný pre  vytvorenie živého plotu.

pestovať hroznovecPočítajte s tým, že ker rastie celkom pomaly, zato však husto. Už skoro zjari mu začnú pučať nové šľahúne a na konci jari (máj, jún) ho ozdobia kvety o veľkosti 2 – 5 centimetrov.

Celý strapec hroznovca potom dosahuje veľkosť okolo 10 centimetrov. Kvety sa podobajú jazmínu, ale žiadnu vôňu nemajú. Hroznovec sa zavlažujte iba v čase veľkého sucha.

Po odkvitnutí, a pred zimou, je potrebné vetvy hroznovca zrezať, aby sa podporil jeho symetrický rast. Preč sa dávajú tiež príliš slabé vetvy.

Ak chcete hroznovec rozmnožovať, nie je to nijako zložité. Rozmnožovanie hroznovca môže prebiehať buď odrezkami alebo delením výhonov idúcich priamo od koreňov. Nesaďte hroznovec do tieňa, nepokvitne vám.

Ak sa vám páčil článok o tom, ako pestovať hroznovec, prečítajte si aj:

Podobné články

Pridať komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Back to top button