Záhrada

Ako pestovať skorocel?

pestovanie skorocelu na záhradeĽudia, ktorí chcú pestovať skorocel, vedia, že ide o našu najliečivejšiu bylinu. Okrem toho tiež aj veľmi rozšírenou burinou. Skorocel rastie voľne na poli, rumoviskách alebo pri priekopách. Nájdete ho po celom svete. Skorocel sám o sebe predstavuje viac ako 200 druhov, pričom u nás na Slovensku ich nájdete asi 6. Pýtate sa, keď je to burina, tak prečo ho pestovať? Jeho účinky a využitia sú tak široké, že dopyt po skoroceli v súčasnej dobe je ohromný, a tak sa jeho pestovanie rozhodne oplatí. Vo veľkom ho vykupujú farmaceutické aj kozmetické spoločnosti.

Čo je potrebné, keď chcete pestovať skorocel?

  • pôdu bohatú na prísun živín
  • hnojivá
  • Semená či osivo skorocelu
  • vlastné ruky

ako si vypestovať skorocel na záhradePestovanie skorocelu nie je vôbec náročné. Skorocel je veľmi prispôsobivou rastlinou.

Pre jeho pestovanie potrebujete pôdu, ktorú zbavíte buriny a ktorá má dostatočný prísun živín. Preto je nutné pôdu ešte predtým dobre pripraviť a pohnojiť. Taktiež nezabúdajte pôdu pravidelne zbavovať buriny.

Najviac mu vyhovuje slnečné miesto, ale pozor ak je veľmi teplé a suché, znižuje to jeho výnos. Ideálne prostredie je teda také, kde dochádza približne k 500 mm zrážok za rok. Pôdu má rád hlinitú alebo hlinito-piesčitú.

N sadenie potrebujete kvalitné osivo skorocelu. Tieto semená skorocelu potom sadíte do riadkov vo vzdialenosti cca 30 až 40 cm od seba. Semená skorocelu vysievajte v apríli. Preto si dajte záležať na čase, kedy začnete skorocel sadiť, veľmi záleží na období sejby.

Ako teda pestovať skorocel?

V priebehu rastu ho môžete prihnojovať fosforečnanmi, hnojivo N zbrzdí kvitnutie skorocelu, čo je žiaduce. V priebehu rastu je potrebné pôdu zbaviť buriny. Ako sme si spomenuli už vyššie, mimo hnojenia predovšetkým nezabúdajte na pravidelne zbavovanie buriny.

ako pestovať skorocelSkorocel zožnite niekoľkokrát do roka. Zbierajú sa semená skorocelu, ale ešte viac jeho listy, ktoré sa potom následne sušia na slnku v max. 5cm vrstve a dosušujú sa vo vzdušných priestoroch. Zberá sa ešte predtým, než vykvitne.

Skorocel u nás kvitne obvykle od mája do októbra. Listy sa odporúčajú zbierať v období od mája do konca augusta.

Zber sa odporúča v slnečných dňoch a ideálne okolo 14. hodiny. Dávajte si pozor, aby ste listy zbytočne nepotlačili. Listy sa trhajú rovno pri zemi. Zožať skorocel v priebehu jedného roka stihnete tak 3x-4x.

Ak zasadíte skorocel v apríli, ešte v ten rok stihnete listy skorocelu pozbierať celkom 3x. Jeden ár skorocelu vám tak za jeden rok dá 40 kilogramov tejto drogy. Skorocel je trvalka a môžete ju bez obáv pestovať na jednom stanovišti po dobu 2 – 5 rokov.

Posledné tipy prečo je dobré pestovať skorocel

Skorocel je veľmi liečivá bylinka, ktorá sa používa na výrobu liekov na astmu, kašľa či na zlepšenie dýchania. Skorocel je ale veľmi dobrý pri riešení popálenín, ekzémov, hojenia rán, na zastavenie krvácania alebo k zlepšeniu trávenia. Hojne sa užíva aj v kozmetickom priemysle, pretože skorocel má silné protizápalové a antibiotické účinky.

V pleťovej kozmetike teda hojí, upokojuje a pomáha riešiť akné. Okrem toho však skorocel môžete použiť aj v kuchyni. Hodí sa totiž do šalátov, polievok i na zabalenie do závitkov a vyprážanie. Dúfame, že sme vám týmto dopomohli vysvetliť niektoré vaše otázky čo sa týka pestovania aj využívania skorocelu.

Podobné články

Pridať komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Back to top button