Záhrada

Ako pestovať sedmokrásky?

ako si pestovať sedmokrásky domaSedmokrásky sú symbolom lásky, liečivou bylinou, nenávidenou burinou pre milovníkov anglických trávnikov ale aj okrasnou kvetinou, ktorá skrášli záhradu, balkón, okenný parapet i domácnosť. Verte, neverte, pestovať sedmokrásky nie je vôbec zložité. V súčasnej dobe existuje už celý rad vyšľachtených kultivarov, a tak si môžete vypestovať sedmokrásku červenú, bielu, ružovú či oranžovú. Potrebujete k tomu len kvalitné semená sedmokrásky a nejaké tie potrebné vedomosti.

Čo je potrebné, keď chcete pestovať sedmokrásky?

  • Miesto, kam semená sedmokrások zasiať
  • Osivo sedmokrások
  • Vlastné ruky
  • Slnko na svojej strane

Pestovanie sedmokrásky

pestovanie sedmokrásokSedmokráska je viacročná rastlina, ale všeobecne je pestovaná ako dvojročná rastlina, pretože má inak tendenciu zdivieť.

Aby sa sedmokráske darilo, potrebuje slnečné miesto (znesie aj mierny polotieň).

Pôda pre pestovanie sedmokrásky by mala byť bohatá na živiny, dobre pohnojená a mala by mať dostatočnú závlahu. Sedmokráske sa darí na tráve, ale aj aj na okrajoch záhonov, v kvetináčoch či trebárs na skalke.

Sedmokráska potrebuje mierne mokrú pôdu, zvládne aj suchú, ale  príliš vlhká pôda jej naopak veľmi nesvedčí.

Ako teda pestovať sedmokrásky?

Semená sedmokrásky vysievajte v máji až júli, pričom v priebehu prvého roka jej vyrastú iba lístky. Sedmokráska vám bude kvitnúť ešte aj na ďalšiu jar. Semená sedmokrásky môžete vysiať najprv na parenisko, ale môžete ich vysiať aj priamo na záhon, ktorý budete postupne utrieďovať.

pestovať sedmokráskySemená vsádzajte na dobre prekyprenú pôdu, ktorú zbavíte buriny ešte predtým. Semená nasypete do jednotlivých riadkov ale zatiaľ ich nezahŕňajte.

Hoci sedmokráska potrebuje slnečné miesto, po výseve je vhodné, ak budete miesto tieniť.

Sadiť ju môžete do kobercov, ale aj v kombinácii s inými kvetmi ako napr. sirôtkami alebo tulipánmi. Sedmokráska je veľmi odolná kvetina, ktorá prečká aj zimu, ublížiť by jej však mohol silný mráz.

Keď už viete ako pestovať sedmokrásky, máme pre vás pár tipov na záver

Sedmokráska nie je len okrasná kvetina alebo burina, jej listy i kvety sa užívajú pri liečbe rôznych neduhov. Sedmokráska pomáha proti kašľu, lieči kožné problémy ale hojí aj akné. V kuchyni sa potom skvelo hodí do jarných šalátov pre svoju pikantnú orieškovú chuť.

Nenechávajte sedmokrásku na svojich záhonoch viac ako 2 roky, pretože potom začne divieť a dostáva sa aj tam, kde by ste ju nechceli. Kvety sedmokrásky sa navyše po dvoch rokoch začínajú postupne zmenšovať a stávajú sa nevýraznými. Pevne veríme, že sme vám poskytli užitočné informácie a v pestovaní sa vám bude dariť!

Ak vás zaujal tento článok, prečítajte si aj:

Podobné články

Pridať komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Back to top button