Záhrada

Ako pestovať buxus alebo krušpán?

živý plot z buxusuBuksus, čiže krušpán (buxus), je jednou z najobľúbenejších okrasných drevín v našich záhradách, ale aj v mestách, parkoch či pred budovami, kde môžeme vídať buksus ako dekoráciu vo veľkých nádobách. Buksus je drevina s malými zelenými lístkami vajcovitého tvaru, kvitne v aprílimáji. Je to mrazuvzdorná rastlina a znáša aj drsné klimatické podmienky.

Postup ako správne pestovať buxus

Na pestovanie je krušpán čiže buksus (buxus) nenáročný. Najlepšie rastie na vápenitých a hlinitých pôdach.

Pokiaľ ho budete pestovať v piesočnatej pôde, je dobré pravidelne zapracovávať vyzretý záhradný kompost. Pôda by mala byť dostatočne priepustná a vlhká, nie však premočená.

Vhodné miesto pre buxus

Ako pestovať buxus alebo buksusNa stanovišti krušpánu príliš nezáleží. Znášajú dobre tieň, takže sa im dobre darí pod vysokými stromami. Horšie znášajú stanovište na plnom slnku, napríklad u južných stien domov alebo múrov, čo vedie často k popáleniu a žltnutiu listov.

Buksus je vytrvalou rastlinou, ktorá sa dobre hodí do živých plotov, nízkych aerodynamických hrebeňov, alebo ako obruba záhonov či chodníkov a ciest.

Najčastejšie sa buksusy pestujú ako solitéry v záhradách a parkoch, keďže sa môžu rôzne tvarovať. Akékoľvek aj radikálne rezy dobre znášajú. Optimálne dobou pre tvarovanie a rezanie buksusov je leto.

Krušpán je veľmi vďačnou a nenáročnú rastlinou. Znáša dobre aj drsnejšie podmienky, dokonca aj znečistené ovzdušie. Jediné, čo mu škodí, je psí moč.

Obdobie výsadby

Listy buxusuVysádzanie, či presádzanie buksusov sa vykonáva v predjarí vždy s celým koreňovým balom a po výsadbe treba rastlinu pravidelne a výdatne zalievať.

Ak si budete chcieť buksus množiť, potom je najčastejšou metódou odrezkami alebo kríženie.

Pestovateľský substrát by mal byť zmesou mačinovky, listovky, kompostu a piesku, všetko v pomere zhruba 2: 1:1:1.

Pre prezimovanie buksusov pestovaných v nádobách je potrebné vybrať chránené miesto na záhone, kam nádobu zahrabeme hlboko do hliny, alebo nádobu premiestnime do chladnej svetlej miestnosti.

Ochrana proti škodcom

V máji a júni prospeje buksusu opakovaný postrek proti škodcom, ktorí tieto okrasné dreviny často napádajú a spôsobujú deformovanie listov.

Zdeformované časti je potrebné ihneď zostrihať a spáliť.

Podobné články

Pridať komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Back to top button