Záhrada

Ako pestovať clematis?

pestovanie clematisuChceli by ste sa naučiť, ako si môžete začať pestovať clematis u vás doma? Clematis je veľmi široký rod, ktorý sa skladá väčšinou z popínavých rastlín, ktoré sa pestujú aj na našich záhradách kvôli nápadným a krásnym kvetom. Okrasné dreviny sa vysádzajú pre ozelenenie a skrášlenie pergol, stĺpov, záhradných besiedok a plotov záhrad. Rod clematis má asi 300 druhov, ktoré sú rozšírené po celom svete hlavne v oblastiach s miernym podnebím.

Návod ako pestovať clematis

U nás sa clematis, čiže plamienok, vyskytuje aj vo voľnej prírode celkom v piatich druhoch. Poznáme plamienok pálčivý, plotný, priamy, vlašský a východný. Na našich záhradách sa pestuje pestrá paleta najrôznejších kultivarov s rozmanitými veľkosťami, tvarmi a farbami kvetov.

pestovať clematisPlamienky sú okrasné popínavé dreviny, ktoré sa najlepšie hodia ako ozelenenie a skrášlenie záhradných stavieb ako sú pergoly, besiedky, altánky alebo aj ploty.

Pestovať clematis sa oplatí aj pre pokrytie starých múrov, alebo celých stavieb a tiež na vytváranie rôznych zákutí na záhradách.

Clematis sa dá pestovať aj na balkónoch a terasách, kde sa môže popínať po zábradlí a vytvárať bohaté farebné kaskády kvetov.

Vhodná pôda pre clematis

Clematisu vyhovujú hlboké, priepustné pôdy, ktoré sú bohaté na živiny, ale sú aj primerane chladné. Ideálnym stanoviskom je miesto s celodenným slnečným svitom.

Okolitá pôda by mala byť pokrytá hustým porastom z iných rastlín, alebo drvenou kôrou tak, aby povrch pôdy nevysychal a bol stále prirodzene vlhký.

Na čo by ste si mali dať pozor, ak chcete pestovať clematis

ako pestovať clematisPri pestovaní clematisu sa po odkvitnutí odstraňujú mŕtve a slabé výhonky. V apríli až v máji sa príliš prerastený clematis môže prestrihávať.

Na konci jesene sa výhonky skrátia o 20 cm, uschnuté a slabé výhonky sa však opäť ostrihajú.

Cez leto je potrebné clematis každý deň zalievať a pravidelne hnojiť. Vyhovuje mu svetlé stanovisko, avšak nie priame pálčivé slnko. Dobre mu robí občasné mierne prisypanie substrátu zmiešaného s hrsťou mletého vápenca.

Ako clematis zazimovať

Na zimu je dobré mať clematis na mieste, kde nemrzne. Pokiaľ ho budete presádzať, je vždy lepšie sadiť clematis o 10 cm hlbšie, než bol v kvetináči.

Podobné články

Pridať komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Back to top button