Záhrada

Ako pestovať materinu dúšku?

pestovať materinu dúškuMaterina dúška je veľmi blízkou príbuznou tymianu, aj ona má veľmi široké využitie ako v kuchyni, tak aj v liečiteľstve. Pestovať materinu dúšku sa vám rozhodne vyplatí. Je pestovanie pritom nie je nijako zložité, stačí na to mať len kvalitné osivo a nejaké tie vedomosti. Viac informácií o pestovaní tejto rastliny nájdete v našom článku.

Čo je potrebné, keď chceme pestovať materinu dúšku?

  • Kvalitné osivo
  • Skalku, pôdu, zeminu, kvetináč
  • Vlastné ruky

pestovanie materiny dúškyMaterina dúška je veľmi obľúbenou voňavou bylinou, ktorá má rozsiahle liečivé účinky, či už proti prechladnutiu, nádche alebo aj iným chorobám, používa sa aj v kozmetickom priemysle a v gastronómii.

Rastie voľne v prírode, obvykle tam, kde je slniečko, ale nie je žiadny problém, aby ste si ju vypestovali aj u vás doma.

Materina dúška je trvalka, ktorá vám na jednom stanovišti vydrží až päť rokov, pričom starostlivosť o ňu nie je príliš zložitá. Pre jej úspešné pestovanie potrebujete kvalitné osivá materinej dúšky a potom priestor, kde ju budete pestovať. Pestovať ju pritom môžete na záhrade, skalke, v kvetináčoch na balkóne alebo v kvetináči doma v byte.

Kde pestovať materinu dúšku?

K tomu aby sa jej darilo, potrebuje materina dúška slnečné miesto a piesčitý veľmi dobre priepustný podklad. Vyhovuje jej suchá ľahká pôda, ktorá je mierne vápenitá, alkalická a kde nájdete aj kamene.

materina dúška a jej pestovanieProstredie by malo byť na priamom slnku, pretože materina dúška miluje slniečko, teplo a sucho. Miesto by malo byť chránené pred prudkým vetrom.

Semená materinej dúšky si môžete na parenisku predpestovať, ale bez rozpakov môžete semienka materinej dúšky zasadiť priamo na jej trvalé stanovisko.

Semienka materinej dúšky sa vsádzajú do riadkov 40 cm od seba na povrch pôdy, do ktorej semienka zľahka zatlačíte. Materinu dúškou vysievajte v marci a apríli.

Kedy môžeme pestovať materinu dúšku?

Materina dúška kvitne od mája do septembra. V čase kvitnutia zbierajte lístky materinej dúšky, ktoré sa sušia vo zväzkoch. Lístky materinej dúšky pekne voňajú a v suchých väzbách vytvárajú aj peknú dekoráciu.

ako si vypestovať materinu dúškuV lete, na jar a na jeseň (i po odkvitnutí) sa odporúča materinu dúšku pravidelne zrezávať. Materina dúška vám potom zosilnie a rozkošatí sa.

Materinu dúšku hnojiť naozaj nepotrebuje. Materina dúška je trvácna rastlina, ktorá na svojom stanovišti vydrží až 5 rokov. Pred zimou v chladných oblastiach materinu dúšku na záhrade zrežte a prikryte čečinou. V byte ju pestovať môžete bez obáv po celý rok.

Pár tipov ako pestovať materinu dúšku

Existuje niekoľko druhov materinej dúšky, a tak si môžete vypestovať materinu dúšku s bielymi kvetmi, fialové kvety alebo ružovými kvetmi. Materina dúška sa hojne pridáva do mnohých čajov. Materina dúška má silné antiseptické a protizápalové účinky, pomáha s liečbou kašľa a proti prechladnutiu, pomáha liečiť hnačky, pomáha riešiť problémy s nespavosťou atď.

V kuchyni materinu dúšku môžete použiť do divočiny, mletého mäsa, na ryby a hydinu. Materina dúška sa používa aj v aromaterapii a nájsť ju môžete aj v kozmetike a parfumoch. Nesaďte materinu dúšku do tieňa, pretože tam bude živoriť. Materina dúška rastúca v tieni je riedka a plaziaca sa.

Okrem tohto článku by vás mohlo zaujímať aj:

Podobné články

Pridať komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Back to top button