Záhrada

Ako pestovať veternicu?

Ako na pestovanie veterniceVeternice sú krásne záhradné kvety podobajúce sa sedmokráskam, ktoré divo rastú na krajoch lesov a hájov. Poznáme však aj viacero vyšľachtených veterníc, ktoré sú skvelou ozdobou záhonov a skaliek. Pestovanie veternice si zamilujete. Prečítajte si návod ako správne pestovať veternicu.

Ak chcete pestovať veternicu tak budete potrebovať:

  • semená veternice
  • záhradu
  • vodu
  • hlinu
  • motyku

návod ako správne pestovať veternicuVeternica má päťpočetné miskovité kvety, veľké 5 až 6 centimetrov. Môžu byť jednoduché alebo poloplné. Bývajú biele, ružové, svetlofialové či červené. Uprostred nich je venček žltých tyčiniek.

Nápadné sú aj tmavozelené trojpočetné listy so zúbkatými okrajmi, ktoré rastú prevažne na nižších častiach stonky. Dorastá do výšky od 50 do 120 cm.

Nároky na pestovanie veternice

Pestovať veternicu je pomerne jednoduché, pretože je to nenáročná rastlina, ktorej sa bude dariť všade tam, kde je neutrálna alebo mierne kyslá pôda s dostatkom humusu, dobre priepustná. Vďaka koreňovým odnožiam sa rýchlo rozrastá.

Na živiny nie je náročná, takže ju nemusíte prihnojovať. Počas suchého počasia treba veternice polievať, inak vädnú a nekvitnú.

Výsadba

Veternicu vsádzajte do humóznej dobre priepustnej pôdy, ktorá je kyslá, vlhkejšia, bohatá na živiny a neobsahuje vápno.

Veternicu saďte do pôdy s trochou piesku a vápenca. Semená veternice vsádzajte už na jeseň, pretože jej klíčenie je zdĺhavé. Sadenice veternice vsádzajte do sponu 40 x 40 centimetrov.

Polievanie

Veternicu každý deň zalievajte, pretože má vysoké nároky na zálievku. Pozor však na premokrenie.Veternicu tiež pravidelne raz týždenne okopávajte.

Rozmnožovanie

Veternicu množte delením zo sadeníc, vždy na konci leta. Rozdeľte zakorenené sadenice a rovno ich zasaďte.

Veternicu rozmnožujte na jar, a to tak, že odrežete jej postrannú časť rastliny vrátane koreňov. Všetko ihneď vsádzajte.

Prezimovanie veternice

Kvet veterniceTáto rastlina je síce trvalkou, ale nie je až tak mrazuvzdorná.

Z toho dôvodu musíte veternicu pred zimou zakryť čečinou alebo je vhodné nasypať k nim opadané lístie, ktoré cez zimu zotlie.

Listy poslúžia ako prikrývka, ktorá je potrebná hlavne počas holomrazov.

Rastlina dobre odoláva mrazom len do -23 °C, preto ochranu ponechajte až do jari.

Pôdu nad koreňmi môžete prikryť aj tenkou vrstvou vyzretého kompostu alebo čečinou.

Ďalšie návody ako pestovať:

Podobné články

Pridať komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Back to top button