Ako pestovať paštrnák?

ako pestovať paštrnákSkôr než k nám dorazili zemiaky, ľudia zvykli jesť a teda aj pestovať paštrnák. Je to liečivá bylina a zelenina z čeľade mrkvovitej, ktorá sa k nám dostala z Kaukazu. Paštrnák je pestovaný ľuďmi už viac ako 3000 rokov a okrem záhradiek má tendenciu rásť aj divo. Paštrnák miluje rumoviská, smetiská, lúky, priekopy, násypy aj cesty. V kuchyni sa dnes užíva do polievok, omáčok a šalátov, pretože je sladší ako petržlen. V liečiteľstve sa využíva pre svoju silu rozpúšťať obličkové kamene a piesok, upokojovať, pre čistenie močového mechúra, pomáha pri nespavosti, a tiež preto, že pôsobí močopudne a obsahuje veľa minerálnych látok a vitamínov.


Čo je potrebné, keď chceme pestovať paštrnák

  • semená paštrnáku
  • pôdu
  • hnojivo
  • vlastné ruky
  • dolíkovač
  • kanva s vodou

pestovanie paštrnákaPaštrnák potrebuje k úspešnému rastu stredne ťažkú, ​​vlhkú a dostatočne hlbokú pôdu s neutrálnym pH. Stanovište by malo byť slnečné alebo v polotieni.

Paštrnák vysievajte na jar (v marci) do pôdy bez buriny v rozmedzí 50×10 cm a hĺbky 2-3 cm. Po zasadení je potrebné počítať s tým, že táto čeľaď klíči pomaly.

Paštrnák klíči cca 3-4 týždne, a preto je pre neho veľmi dôležité, aby bola pôda starostlivo zbavovaná buriny a v pôde sa nevyskytovalo ani príliš mnoho iných koreňov.

Do jedného jamky dajte 2-3 semená paštrnáku, ktoré po vyklíčení a vytvorení 3-4 lístkov pretriedite.


Pár tipov ako pestovať paštrnák

Paštrnák je dvojročná rastlina. Prvý rok vyrastá zo zeme iba zelený trs, až druhý rok paštrnák kvitne. Paštrnák kvitne v júli a auguste. U paštrnáka sa môže žať ako koreň, tak aj plody (ale to u nás nie je až tak obvyklé).

vypestujte si paštrnákV priebehu vegetácie však paštrnák potrebuje prihnojovať dusíkom, pretože má rád dusíkatú pôdu.

Paštrnák je mrazuvzdorný, a tak ak ho nezožnete v októbri alebo v novembri, môžete tak urobiť na jar skôr než mu vyrašia kvetné stvoly.

Paštrnák sa skladuje v piesku, v miestnosti s teplotou 0-1 ° C a 95-98% vlhkosťou. Je možné paštrnák taktiež usušiť.

Ak sa vám páčil článok o tom ako pestovať paštrnák, prečítajte si aj:


Mohlo by vás zaujímať

Podľa čoho si vybrať záhradný altánok

Ako vybrať záhradný altánok? Riaďte sa týmito faktormi!

Záhrada je miesto, ktoré môže mať skutočne široké využitie. Okrem toho, že si v nej …

Pridať komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.