Záhrada

Ako pestovať divozel?

ako pestovať divozelDivozel je krásna solitárna kvetina, ktorá dokáže skrášliť celú záhradku či skalku. Dôvod, prečo pestovať divozel je aj ten, že ide o liečivú bylinu, ktorá rastie voľne na rumoviskách, skládkach, pozdĺž ciest, v priekopách, na lesných pasekách, skaliskách, lomoch a strmých stráňach. Táto rastlina proste miluje komplikácie. Ak si chcete skrášliť svoju záhradku, skúsiť si vypestovať svoj vlastný divozel vôbec nie je zlý nápad.

Čo je potrebné ak chceme pestovať divozel?

  • Kvalitné osivo divozelu
  • Nejaké zaujímavé miesto
  • Motyka
  • Voda

Kam zasadiť divozel?

ako si vypestovať divozel domaDivozel toho príliš veľa nepotrebuje, nechce dokonca ani obzvlášť bohatú pôdu na živiny.

Taká výživná pôda totiž divozelu škodí. Ideálna pôda pre divozel je suchšia a dobre priepustná.

Pred sejbou osiva divozelu je potrebná pôdu dopredu pripraviť. Pripravená pôda by mala mať prekyprená, zbavená buriny a uhladená. Semená divozelu sejte začiatkom apríla na povrch pôdy.

Ako sadiť a pestovať divozel?

pestovanie divozelu na záhradeSadiť môžete aj malé sadeničky divozelu.

Takéto sadeničky si môžete najprv predpestovať zo semien v parenisku.

Tam vyklíčia pri teplote 20 stupňov Celzia do 14 dní.

Malé sadeničky divozelu sa potom vsádzajú v rozptyle 3×3 cm.

Ak už rastlinky vyrástli 4 lístky, potrebujú pre seba mať priestor cca 60×45 cm.

Divozel nepotrebuje hnojivo

Prospieva mu však okopávanie. Prvý rok sa stihne divozel iba poriadne zakoreniť, ale kvitnúť vám bude až budúci rok. Divozel kvitne od júna do septembra. Ak chcete divozel podporiť v kvitnutí, zrežte ho sotva do polmetrovej výšky.

Divozel je liečivá bylina, ktorá vám pomôže prekonať prechladnutie, podporí funkciu pečene a sleziny, zvonka potom pomáha pri riešení reumatických bolestí, liečby odrenín a drobných poranení. Na liečebné účely zbierajte jeho žlté kvety. Tieto kvety sa však musia veľmi rýchlo (ešte v ten deň) na slniečku usušiť. Správne usušený divozel spoznáte tak, že kvet divozelu vôbec nezmení farbu.

Posledné tipy ako pestovať divozel

Po zime divozel skontrolujte a uhynuté alebo zmrznuté rastlinky vykopte a nahraďte novými. Divozel môže dorásť až do výšky 2,5 metra. Existuje viac ako 300 rôznych odrôd. Liečivý je však u nás len ten veľkokvetý.

Podobné články

Pridať komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Back to top button