DetiZdravie a krása

Ako na kašeľ u detí?

kašeľ a detiKašeľ u detí, hlavne v mladšom predškolskom veku, je veľmi častým ochorením. V tomto veku dieťa často prichádza do styku s ďalšími deťmi, a tak môžete mať pocit, že váš syn alebo dcérka kašlú snáď stále. Viete rozoznať kašeľ a poradiť si s ním? Ako na kašeľ u detí?

Kašeľ je prirodzená obrana!

Kašeľ slúži na očistenie dýchacích ciest a na odstránenie toho zlého, čo nám prekáža. Môže sa jednať o čiastočky prachu, zvyšok jedla, ale kašleme tiež pri zvýšenej produkcii hlienu.

Kašeľ delíme na akútny a chronický, vlhký a suchý kašeľ.

Akútny kašeľ

Trvá najdlhšie 3 týždne a sprevádza väčšinu ochorení horných ciest dýchacích. S akútnym kašľom si niekedy poradíme sami doma, inokedy musíme navštíviť detského doktora, obzvlášť, keď sa jedná o novorodenca, alebo sa pridávajú závažné komplikácie.

Chronický kašeľ

ako keď kašlé dieťaTrápi dieťa viac ako 4 týždne a väčšinou sa jedná o astmu, alergie alebo môže byť dôsledkom fajčenia v domácnosti.

Ak má vaše dieťa príznaky chronického kašľa, je nutné riešiť tento stav s pediatrom.

Kašeľ suchý a vlhký!

Kašeľ ďalej rozdeľujeme na suchý a vlhký, je dobré tieto stavy od seba rozoznať, v prípade návštevy lekára sa vás na druh kašľa opýta.

Suchý kašeľ

Ochorenie dýchacích ciest sa väčšinou prejaví tým, že dieťa má suchý a dráždivý kašeľ. Takýto kašeľ dieťa veľmi unavuje, obťažuje a zhoršuje sa predovšetkým počas noci. Preto je nutné miestnosť pravidelne vetrať, vzduch zvlhčovať, v prípade vykurovacej sezóny treba aj vypnúť kúrenie, alebo naň umiestniť mokrý uterák.

Dobré je dieťaťu pridať vankúš, aby sa mu lepšie dýchalo. A čo ešte môžete pre dieťa urobiť?

  • lieky proti kašľuSuchý kašeľ je najprv treba utlmiť. Pomôžu kvapky!
  • Dbať o priechodnosť nosa, ak dieťa nevie smrkať, je nutné často odsávať.
  • Ponúkať dieťaťu vhodné tekutiny, čaj, vodu.
  • Skúste sirup z prírodných zdrojov – púpavový, skorocelový alebo šťavu z cibule osladený medom.
  • Môžete pomôcť tiež zábalom hrudníka. Väčšinou sa používa masť, alebo teplý olej natretý na hrudník, potom hrudník dobre omotáte potravinárskou fóliou a na to položíte teplú nahriatu plienku alebo uterák. Nechať minimálne hodinu, pokojne ale aj cez noc.

Pozor na laryngitídu!

Suchý kašeľ vyvolaný vírusovou infekciou sa môže zmeniť na peklo, ak sa k tomu pridajú aj baktérie. To potom môže ísť doslova o život.

Má vaše dieťa štekavý, suchý kašeľ? Potom môže ísť o laryngitídu. Jedná sa vlastne o zápal hrtanu, ktorý opuchne a dieťaťu sa tak veľmi zhorší možnosť dýchania. Niekedy niet iného riešenia ako návšteva nemocnice, alebo dokonca zavolanie záchrannej služby.

Vlhký kašeľ

V priebehu akútneho ochorenia dýchacích ciest sa objavia obdobia kašľa vlhkého. V tejto fáze sa už kašeľ nesmie potláčať liekmi, ale musia sa dýchacie cesty podporiť vo vykašliavaní. K tomu dopomôžu voľne predávané sirupy, ktoré hlieny rozpúšťajú a uľahčujú tým vykašliavanie. A ako ďalej?

  • Zvýšte deťom príjem tekutín, dobré je pitie Vincentky alebo bylinných čajov.
  • Vetranie, zvýšená poloha a zvlhčovanie vzduchu.

Ak trápi vaše dieťa „len“ nádcha a kašeľ a nemá horúčky, nezatvárajte ho doma! Medzi deti do kolektívu škôlky, či školy ho nepúšťajte, ale popoludňajšia prechádzka mu rozhodne

Podobné články

2 Comments

  1. tej mojej malej je problem nieco dat, vacsinu sirupov mi odmieta a cibulove caje a podobne mi do ust neda… jedine co ju ako tak ukecam je stopkasel sirup, ten jej aj zabera tak je to ok, chvalabohu kasel nema casto

Pridať komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Back to top button