Ako na kašeľ u detí?
Kašeľ u detí, hlavne v mladšom predškolskom veku, je veľmi častým ochorením. V tomto veku dieťa často prichádza do styku s ďalšími deťmi, a tak môžete mať pocit, že váš syn alebo dcérka kašlú snáď stále. Viete rozoznať kašeľ a poradiť si s ním? Ako na kašeľ u detí?
Kašeľ je prirodzená obrana!
Kašeľ slúži na očistenie dýchacích ciest a na odstránenie toho zlého, čo nám prekáža. Môže sa jednať o čiastočky prachu, zvyšok jedla, ale kašleme tiež pri zvýšenej produkcii hlienu.
Kašeľ delíme na akútny a chronický, vlhký a suchý kašeľ.
Akútny kašeľ
Trvá najdlhšie 3 týždne a sprevádza väčšinu ochorení horných ciest dýchacích. S akútnym kašľom si niekedy poradíme sami doma, inokedy musíme navštíviť detského doktora, obzvlášť, keď sa jedná o novorodenca, alebo sa pridávajú závažné komplikácie.
Chronický kašeľ
Trápi dieťa viac ako 4 týždne a väčšinou sa jedná o astmu, alergie alebo môže byť dôsledkom fajčenia v domácnosti.
Ak má vaše dieťa príznaky chronického kašľa, je nutné riešiť tento stav s pediatrom.
Kašeľ suchý a vlhký!
Kašeľ ďalej rozdeľujeme na suchý a vlhký, je dobré tieto stavy od seba rozoznať, v prípade návštevy lekára sa vás na druh kašľa opýta.
Suchý kašeľ
Ochorenie dýchacích ciest sa väčšinou prejaví tým, že dieťa má suchý a dráždivý kašeľ. Takýto kašeľ dieťa veľmi unavuje, obťažuje a zhoršuje sa predovšetkým počas noci. Preto je nutné miestnosť pravidelne vetrať, vzduch zvlhčovať, v prípade vykurovacej sezóny treba aj vypnúť kúrenie, alebo naň umiestniť mokrý uterák.
Dobré je dieťaťu pridať vankúš, aby sa mu lepšie dýchalo. A čo ešte môžete pre dieťa urobiť?
Suchý kašeľ je najprv treba utlmiť. Pomôžu kvapky!
- Dbať o priechodnosť nosa, ak dieťa nevie smrkať, je nutné často odsávať.
- Ponúkať dieťaťu vhodné tekutiny, čaj, vodu.
- Skúste sirup z prírodných zdrojov – púpavový, skorocelový alebo šťavu z cibule osladený medom.
- Môžete pomôcť tiež zábalom hrudníka. Väčšinou sa používa masť, alebo teplý olej natretý na hrudník, potom hrudník dobre omotáte potravinárskou fóliou a na to položíte teplú nahriatu plienku alebo uterák. Nechať minimálne hodinu, pokojne ale aj cez noc.
Pozor na laryngitídu!
Suchý kašeľ vyvolaný vírusovou infekciou sa môže zmeniť na peklo, ak sa k tomu pridajú aj baktérie. To potom môže ísť doslova o život.
Má vaše dieťa štekavý, suchý kašeľ? Potom môže ísť o laryngitídu. Jedná sa vlastne o zápal hrtanu, ktorý opuchne a dieťaťu sa tak veľmi zhorší možnosť dýchania. Niekedy niet iného riešenia ako návšteva nemocnice, alebo dokonca zavolanie záchrannej služby.
Vlhký kašeľ
V priebehu akútneho ochorenia dýchacích ciest sa objavia obdobia kašľa vlhkého. V tejto fáze sa už kašeľ nesmie potláčať liekmi, ale musia sa dýchacie cesty podporiť vo vykašliavaní. K tomu dopomôžu voľne predávané sirupy, ktoré hlieny rozpúšťajú a uľahčujú tým vykašliavanie. A ako ďalej?
- Zvýšte deťom príjem tekutín, dobré je pitie Vincentky alebo bylinných čajov.
- Vetranie, zvýšená poloha a zvlhčovanie vzduchu.
Ak trápi vaše dieťa „len“ nádcha a kašeľ a nemá horúčky, nezatvárajte ho doma! Medzi deti do kolektívu škôlky, či školy ho nepúšťajte, ale popoludňajšia prechádzka mu rozhodne
my hlavne čajíkujeme papáme vitamíny a pijeme detský sirup, a zaberá to vždy
tej mojej malej je problem nieco dat, vacsinu sirupov mi odmieta a cibulove caje a podobne mi do ust neda… jedine co ju ako tak ukecam je stopkasel sirup, ten jej aj zabera tak je to ok, chvalabohu kasel nema casto