Úvod / Deti / Ako na kašeľ u detí?

Ako na kašeľ u detí?

kašeľ a detiKašeľ u detí, hlavne v mladšom predškolskom veku, je veľmi častým ochorením. V tomto veku dieťa často prichádza do styku s ďalšími deťmi, a tak môžete mať pocit, že váš syn alebo dcérka kašlú snáď stále. Viete rozoznať kašeľ a poradiť si s ním? Ako na kašeľ u detí?

Kašeľ je prirodzená obrana!


Kašeľ slúži na očistenie dýchacích ciest a na odstránenie toho zlého, čo nám prekáža. Môže sa jednať o čiastočky prachu, zvyšok jedla, ale kašleme tiež pri zvýšenej produkcii hlienu. Kašeľ delíme na akútny a chronický.

Akútny kašeľ

Trvá najdlhšie 3 týždne a sprevádza väčšinu ochorení horných ciest dýchacích. S akútnym kašľom si niekedy poradíme sami doma, inokedy musíme navštíviť detského doktora, obzvlášť, keď sa jedná o novorodenca, alebo sa pridávajú závažné komplikácie.

Chronický kašeľ

ako keď kašlé dieťaTrápi dieťa viac ako 4 týždne a väčšinou sa jedná o astmu, alergie alebo môže byť dôsledkom fajčenia v domácnosti. Ak má vaše dieťa príznaky chronického kašľa, je nutné riešiť tento stav s pediatrom.

Kašeľ suchý a vlhký!

Kašeľ ďalej rozdeľujeme na suchý a vlhký, je dobré tieto stavy od seba rozoznať, v prípade návštevy lekára sa vás na druh kašľa opýta.

Suchý kašeľ

Ochorenie dýchacích ciest sa väčšinou prejaví tým, že dieťa má suchý a dráždivý kašeľ. Takýto kašeľ dieťa veľmi unavuje, obťažuje a zhoršuje sa predovšetkým počas noci. Preto je nutné miestnosť pravidelne vetrať, vzduch zvlhčovať, v prípade vykurovacej sezóny treba aj vypnúť kúrenie, alebo naň umiestniť mokrý uterák. Dobré je dieťaťu pridať vankúš, aby sa mu lepšie dýchalo. A čo ešte môžete pre dieťa urobiť?

  • lieky proti kašľuSuchý kašeľ je najprv treba utlmiť. Pomôžu kvapky!
  • Dbať o priechodnosť nosa, ak dieťa nevie smrkať, je nutné často odsávať.
  • Ponúkať dieťaťu vhodné tekutiny, čaj, vodu.
  • Skúste sirup z prírodných zdrojov – púpavový, skorocelový alebo šťavu z cibule osladený medom.
  • Môžete pomôcť tiež zábalom hrudníka. Väčšinou sa používa masť, alebo teplý olej natretý na hrudník, potom hrudník dobre omotáte potravinárskou fóliou a na to položíte teplú nahriatu plienku alebo uterák. Nechať minimálne hodinu, pokojne ale aj cez noc.

Pozor na laryngitídu!

Suchý kašeľ vyvolaný vírusovou infekciou sa môže zmeniť na peklo, ak sa k tomu pridajú aj baktérie. To potom môže ísť doslova o život. Má vaše dieťa štekavý, suchý kašeľ? Potom môže ísť o laryngitídu. Jedná sa vlastne o zápal hrtanu, ktorý opuchne a dieťaťu sa tak veľmi zhorší možnosť dýchania. Niekedy niet iného riešenia ako návšteva nemocnice, alebo dokonca zavolanie záchrannej služby.

 Vlhký kašeľ


V priebehu akútneho ochorenia dýchacích ciest sa objavia obdobia kašľa vlhkého. V tejto fáze sa už kašeľ nesmie potláčať liekmi, ale musia sa dýchacie cesty podporiť vo vykašliavaní. K tomu dopomôžu voľne predávané sirupy, ktoré hlieny rozpúšťajú a uľahčujú tým vykašliavanie. A ako ďalej?

  • Zvýšte deťom príjem tekutín, dobré je pitie Vincentky alebo bylinných čajov.
  • Vetranie, zvýšená poloha a zvlhčovanie vzduchu.

Ak trápi vaše dieťa „len“ nádcha a kašeľ a nemá horúčky, nezatvárajte ho doma! Medzi deti do kolektívu škôlky, či školy ho nepúšťajte, ale popoludňajšia prechádzka mu rozhodne

Ako na kašeľ u detí?
4.9 (97.24%) 29 hlasov


Mohlo by vás zaujímať

srvátka a jej liečivé účinky

Ako využiť srvátku pre fyzické zdravie a pleť?

Pitie srvátky nie je pre niekoho príliš príťažlivé a lichotivé, väčšinou až do tej chvíle, …

2 komentáre

  1. my hlavne čajíkujeme papáme vitamíny a pijeme detský sirup, a zaberá to vždy

  2. tej mojej malej je problem nieco dat, vacsinu sirupov mi odmieta a cibulove caje a podobne mi do ust neda… jedine co ju ako tak ukecam je stopkasel sirup, ten jej aj zabera tak je to ok, chvalabohu kasel nema casto

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *