Záhrada

Ako pestovať medovku?

pestovať medovkuAk chcete pestovať medovku, mali by ste v prvom rade vedieť, že ide o liečivú bylinu, ktorú využijete mimo čajov aj v kuchyni. Medovka k nám prišla z Malej Ázie. Je dnes s obľubou pestovaná na záhradkách, na balkónoch, v kvetináčoch, rastie ale aj divoko. Medovka má svoju charakteristickú limetkovú alebo citrónovú vôňu. V kuchyni sa pridáva do mäsitých pokrmov, omáčok, dezertov a nápojov. Dokáže dokonca znížiť horúčku, tlak, nervové napätie, srdcový pulz, vie upokojiť, pomôže s nespavosťou a zmenšiť bolesti pri menštruácii.

Čo je potrebné, keď chcete pestovať medovku?

  • semienka medovky
  • kvetináč alebo záhradu
  • pôdu
  • hnojivo
  • vodu
  • lístie

Ako vybrať vhodné stanovisko pre medovku

pestovanie medovkyMedovka potrebuje slnečné stanovište. Farebným variáciám medovky potom vyhovuje viac polotieň (na slnku totiž vybledne).

Dôležité je, aby medovka mala cez poludnie tieň a bola po celý čas chránená pred vetrom. Medovku zasaďte do dobre priepustnej pôdy, ideálne hlinito-piesčitej a bohatej na živiny.

Môžete sadiť ako sadeničky, tak aj ako kvalitné semená medovky. Tie vsádzajte v rozmedzí 30×30 cm. Medovka sa vysieva na jar (v máji), pričom je nutné počítať s dlhšou dobou klíčivosti.

Ako teda pestovať medovku?

Medovka sa nezaobíde bez dostatočnej pravidelnej zálievky vodou a prihnojovania. Postarajte sa o to, aby pôda bola dostatočne vlhká, nesmie byť však premokrená.

ako pestovať medovku domaZlá zálievka (málo, veľa) sa potom prejaví poruchou rastu. Medovku prihnojujte najlepšie organickým tekutým hnojivom raz za 14 dní.

Ak pestujete napríklad takéto bylinky v paneláku, či v dome, žať ich môžete po celý rok.  Medovka pestovaná vonku sa zberá od jari do jesene, ideálne keď je sucho, chladno, popoludní a nesvieti príliš slnko.

Žnite lístky medovky alebo vňať s lístkami. Medovku pritom môžete užívať čerstvú, sušenú, naloženú v octe alebo aj mrazenú.

Ak chcete medovku sušiť, rozprestrite ju na papier v suchu a sušte pri izbovej teplote. Sušiť ju môžete aj vo zväzkoch.

Posledné tipy ako pestovať medovku

Na zimu je potrebné medovku na záhrade zahrnúť zeminou a lístím, aby jej bolo teplejšie. Doma s medovkou nerobíte nič, snáď len znížite zálievku. Medovka vám tak na záhrade vydrží 4-5 rokov.

Keď medovka žltne, môže to znamenať, že je tiež na príliš slnečnom mieste, kde ju slniečko spaľuje.

Podobné články

Pridať komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Back to top button