Úvod / Kuchyňa / Ako doma pestovať zelené korenie?

Ako doma pestovať zelené korenie?

pažítkaZelené korenie videli naši predkovia predovšetkým zjari ako záruku dobrého zdravia. Aj keď nás už netrápi jarná únava z avitaminózy toľko ako ich, zaobstarať si do kuchyne malú záhradku byliniek nie je zlý nápad. Stačí pár kvetináčov a trocha starostlivosti. Zelené korenie pestované v kuchyni plní tri funkcie: kuchyňu ozdobí a prevonia, vylepší chuť pripravovaných pokrmov a navyše ich použitie bude pôsobiť priaznivo na naše zdravie. Zriadenie bylinkovej záhradky má popri priameho úžitku aj priaznivý vplyv na našu psychiku. Pokiaľ poveríme starostlivosťou o rastlinky dieťa, vhodne tým formujeme jeho vzťah k prírode.

Čo je potrebné na pestovanie zeleného korenia:


  • sadenice byliniek
  • kvetináče
  • záhradnícky substrát

Väčšina kuchynských okien v našich bytoch je orientovaná buď na východ, alebo na západ. Okenné parapety v zime a okenné rímsy v lete sú pre pestovanie zeleného korenia skoro ideálne. Vo výškových domoch však môžeme rastlinky vonku za oknom pestovať, len ak nebývame vyššie než na štvrtom poschodí. Vyššie už je prúdenie vzduchu príliš silné a rastlinkám nesvedčí.

Kde zelené korenie pestovať?

petržlen záhradnýPestovať ich môžeme v obyčajných kvetináčoch, každý druh zvlášť, alebo ich zosadiť do truhlíkov. Tak môžeme vedľa petržlenu pestovať trebuľku a bazalku, vedľa tymianu sa zase bude dobre dariť majoránke, pamajoránu či mäte piepornej. Väčšina druhov vyžaduje ľahkú humóznu pôdu. Nikdy ich nehnojíme priemyselnými hnojivami, ale buď použijeme granulované prírodné hnojivo, alebo kompost.

Bylinky môžeme pestovať zo semienok, v tom prípade ich vysievame už koncom februára alebo začiatkom marca. Praktickejšie je ale kúpiť sadeničky v kvetinárstve, záhradníctve alebo v nejakej špecializovanej predajni. Ďaleko skôr môžeme začať žať. Samozrejme radšej neberieme zelené korenie v kvetináčoch, ktoré býva začiatkom leta ponúkané v potravinárskych reťazcoch. Tieto rýchlené rastliny zvyčajne neprežijú prvé ostrihanie a neznesú presadenie do humóznej pôdy. Ani k tomu primárne nie sú určené.

Zberáme vždy strihaním, ale opatrne, aby sme rastlinku nezbavili všetkých lístkov a nezahubili ju. Ako prísada do pokrmov nám väčšinou stačí pár lístkov vzácnejšej bylinky. Zozbierané korenie kosíme ostrým nožom. Vo väčšom množstve sa konzumuje len petržlenová vňať a pažítka, s čím počítame a jednoducho jej pestujeme väčšie množstvo.

Bazalka pravá

zelené korenieJedná sa o najvoňavejšiu zelenú bylinku. Naše prababičky na nej oceňovali aj schopnosť odpudzovať hmyz a muchy, čo je zaiste vlastnosť, ktorú oceníme aj v supermodernej kuchyni, zvlášť ak chceme v lete variť pri otvorenom okne. Bazalka neznáša mrazíky a miluje teplé slnečné stanovište.

Kupované sadeničky by mali byť vysoké okolo ôsmich centimetrov. Vysádzame vždy dve sadenice vedľa seba, ďalší pár, ak sa rozhodneme pre veľkovýrobu bazalky, by mal byť vzdialený najmenej tridsať centimetrov. Bazalka sa stala synonymom dobrej pohody.

Pažítka

Pri pestovaní v kvetináči nám veľký úžitok z pažítky čoby trvalky nerastie, pretože obmedzené živiny v kvetináči časom oslabia rastlinu, listy sú stále tenšie a redšie. Preto sa oplatí si zjari kúpiť čerstvý delený trs ako sadenicu. Pridávame ju až do hotových pokrmov, pretože teplom stráca silice a mierne horkne.

Petržlen záhradný


Kučeravý petržlen ako zelené korenie je pomerne náročný na kvalitu pôdy. Vyžaduje kyprú zeminu s dostatkom živín. Pri pestovaní zo semena majme na pamäti, že klíči veľmi pomaly, až za tri týždne po výseve. Pre kuchynské účely môžeme vňať rýchliť aj ponorením vrcholkov koreňa do teplej vody. Zásobné látky v koreni stačia k rastu vňate.

Ako doma pestovať zelené korenie?
5 (99.29%) 28 hlasov


Mohlo by vás zaujímať

brúska na nôž

Návod ako na brúsenie nožov a nožníc

Bez ostrých nožov sa nedá robiť skoro nič, a už vôbec variť. Ostrý nôž potrebujeme na …

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *