Ako pestovať deväťsil?

ako pestovať deväťsilDeväťsil je bylina, ktorú môžete nájsť voľne v prírode v podhorských a horských oblastiach, miluje hlavne vlhké lesy. Rastlina dosahuje takmer metrovú veľkosť. Pestovanie deväťsilu tiež na záhrade nie je ale zďaleka nemožné. Práve naopak. Deväťsil sa už od pradávna zbiera a využíva sa na liečebné účely, údajne pôsobil aj proti moru. Rastlina pôsobí protikŕčovo pri dýchacích ťažkostiach, pomáha pri kŕčoch žalúdka, močového ústrojenstva či žlčníka. Osvedčuje sa pri astme alebo dne a pôsobí proti reume. Pestovanie deväťsilu sa oplatí, skúste to.


Čo potrebujete ak chcete pestovať deväťsil:

  • semená rastliny
  • jazierko
  • tieň
  • kamenistú pôdu

Vysádzanie

deväťsilSemená deväťsilu vysievajte na jar tam, kde je vlhko a polotieň. Byline sa najlepšie darí u záhradného jazierka. Nesaďte túto rastlinu do malých záhrad, pretože má veľké listy.

Bylinu saďte do humóznej, vápenatej a pokojne aj kamenistej pôdy s dobrou priepustnosťou. Pestovanie deväťsilu je možné aj v kvetináči.


Polievanie

polievanieRastlina vyžaduje výdatnú zálievku, a tak mu ju doprajte. Vo voľnej prírode totiž rastie vždy na vlhkâch pôdach, na silno podmáčaných pôdach alebo pri brehoch potokov. Deväťsil každú jar mulčujte a udržujte v jeho okolí vlhkosť.

Zalievanie rozpustnými hnojivami je najbežnejším spôsobom prihnojovania rastliny. Zálievku vykonávajte najlepšie v intervale siedmich až desiatich dní.

Na jeseň odstráňte prvé zmrznuté listy, odstráňte z okolia deväťsilu aj to ostatné lístie, ktoré tam nájdete.

Rastlinu nie je potrebné rozmnožovať. Deväťsil sa úspešne a často aj nekontrolovateľne množí sám.

Zber plodov

Zvyčajne sa zbiera podzemok deväťsilu a niekedy aj jeho listy (použitie ako obklady na odreniny a pri výronoch v kĺboch) či kvety. Na zber podzemku je najlepšia skorá jar, ešte pred rozkvetom. Po vyrytí podzemok umyte a sušte v tieni pri teplotách do 40 ° C. Listy deväťsilu možno zbierať kedykoľvek od jari do jesene, kvet samozrejme len na jar.


Mohlo by vás zaujímať

Podľa čoho si vybrať záhradný altánok

Ako vybrať záhradný altánok? Riaďte sa týmito faktormi!

Záhrada je miesto, ktoré môže mať skutočne široké využitie. Okrem toho, že si v nej …

Pridať komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.