Ako pestovať deväťsil?
Deväťsil je bylina, ktorú môžete nájsť voľne v prírode v podhorských a horských oblastiach, miluje hlavne vlhké lesy. Rastlina dosahuje takmer metrovú veľkosť. Pestovanie deväťsilu tiež na záhrade nie je ale zďaleka nemožné. Práve naopak. Deväťsil sa už od pradávna zbiera a využíva sa na liečebné účely, údajne pôsobil aj proti moru. Rastlina pôsobí protikŕčovo pri dýchacích ťažkostiach, pomáha pri kŕčoch žalúdka, močového ústrojenstva či žlčníka. Osvedčuje sa pri astme alebo dne a pôsobí proti reume. Pestovanie deväťsilu sa oplatí, skúste to.
Čo potrebujete ak chcete pestovať deväťsil:
- semená rastliny
- jazierko
- tieň
- kamenistú pôdu
Vysádzanie deväťsilu
Semená deväťsilu vysievajte na jar tam, kde je vlhko a polotieň. Byline sa najlepšie darí u záhradného jazierka. Nesaďte túto rastlinu do malých záhrad, pretože má veľké listy.
Bylinu saďte do humóznej, vápenatej a pokojne aj kamenistej pôdy s dobrou priepustnosťou. Pestovanie deväťsilu je možné aj v kvetináči.
Polievanie
Rastlina vyžaduje výdatnú zálievku, a tak mu ju doprajte. Vo voľnej prírode totiž rastie vždy na vlhkâch pôdach, na silno podmáčaných pôdach alebo pri brehoch potokov. Deväťsil každú jar mulčujte a udržujte v jeho okolí vlhkosť.
Zalievanie rozpustnými hnojivami je najbežnejším spôsobom prihnojovania rastliny. Zálievku vykonávajte najlepšie v intervale siedmich až desiatich dní.
Na jeseň odstráňte prvé zmrznuté listy, odstráňte z okolia deväťsilu aj to ostatné lístie, ktoré tam nájdete.
Rastlinu nie je potrebné rozmnožovať. Deväťsil sa úspešne a často aj nekontrolovateľne množí sám.
Zber plodov deväťsil
Zvyčajne sa zbiera podzemok deväťsilu a niekedy aj jeho listy (použitie ako obklady na odreniny a pri výronoch v kĺboch) či kvety.
Na zber podzemku je najlepšia skorá jar, ešte pred rozkvetom. Po vyrytí podzemok umyte a sušte v tieni pri teplotách do 40 ° C. Listy deväťsilu možno zbierať kedykoľvek od jari do jesene, kvet samozrejme len na jar.