Úvod / Záhrada / Ako pestovať náprstník?

Ako pestovať náprstník?

náprstníkNáprstník je okrasná rastlina, jed a liek v jednom balení. Táto rastlinka je krásna dvojročná kvetina, ktorá u nás krášli veľa záhrad. Rastlina je schopná vyrásť až skoro do dvojmetrovej výšky. Pestovanie náprstníka nie je zložité, ale je nutné myslieť na to, že sa jedná o rastlinu jedovatú.

Čo je potrebné na pestovanie náprstníku:


  • vhodná pôda
  • voda
  • semená náprstníkapestovanie náprstníku
  • skleník
  • vhodné stanovisko

Kedy začať vysádzať?

Semená náprstníka začnite vsádzať najprv v apríli do skleníka alebo do pareniska. Sejte ich len spôsobom nasypaním na povrch pôdy, ideálne do kyslej pôdy bohatej na humus. Semená náprstníka nezahŕňajte zeminou, pretože klíčia na svetle. Sadenice náprstníka potom zasaďte na záhon až na jeseň v spone 50 x 50 cm.

Ideálne miesto pre náprstník

fialový kvetRastline vyberajte stanovište ideálne s tieňom. Ak to však nie je možné, náprstník znesie aj slnečné stanovište. Nesaďte ho tam, kde je v blízkosti väčšia skupina listnatých stromov. Rastlina však potrebuje bohatú zálievku.

Rastlinu nemusíte prihnojovať. Množte ju semenami alebo aj delením trsov.

Tip

V homeopatii sa náprstník používa na liečenie srdcovej slabosti, pri poruchách obličiek, depresii, nespavosti a pri migréne. Z náprstníka sa využívajú listy na výrobu nálevov a tinktúry.

Varovanie


Prípravky z náprstníka neužívajte bez dohľadu lekára!

Žuvanie listu náprstníka spôsobuje zápal v ústach, nevoľnosť a vracanie. Pri požití toxického množstva náprstníka sa najprv objavuje miestne podráždenie zažívacieho ústrojenstva, zvracanie, hnačky, neskôr dôjde k spomaleniu pulzu, nepravidelnej srdcovej činnosti, dýchanie je ťažké, môžu sa objaviť poruchy videnia (človek vidí predmety rozlične zafarbené), halucinácie, hučanie v ušiach, bolesti hlavy, závraty, po asi 2 hodinách sa zrýchľuje a slabne pulz, smrť nastáva zástavou srdca.

Ako pestovať náprstník?
5 (99.17%) 24 hlasov


Mohlo by vás zaujímať

Ako sa starať o ruže

Ako sa starať o ruže?

O ruže je veľmi náročné sa starať a je nutné si dobre rozmyslieť, či vôbec chcete …

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *