Záhrada

Ako pestovať bromélie?

ako pestovať bromélieDôvod prečo pestovať bromélie je ten, že sú pre nás rovnako exotickou rastlinou ako je napríklad aj orchidea. Bromélie pochádzajú z dažďových pralesov Strednej a Južnej Ameriky, kde sa zachytávajú na vetvách stromov alebo na kmeňoch. Existujú však aj ako rastliny rastúce na zemi. Bromélie majú veľmi dekoratívne kvety a rôzne sfarbené listy najrôznejších tvarov. Niektoré vyšľachtené druhy bromélií sa dajú úspešne pestovať aj v bytových podmienkach.

Postup ako správne pestovať bromélie

Broméliam vyhovuje zmes zeminy, ktorá môže dobre odvádzať vodu. Preto je pre bromélie najvhodnejšia tá zemina, ktorá je obohatená o rašelinu, do ktorej sa pridáva napríklad hrubý listový humus, drvená kôra, perlit alebo hrubozrnný piesok.

pestovanie broméliiPri nákupe bromélií obsahujú kvetináče už potrebný substrát. Ak sa budete o rastlinku správne starať, môžete si vypestovať aj jej odnože.

Ak sa vám nechce miešať zmes, môžete si zaobstarať pôdny substrát určený pre orchideje. Bromélie je možné pestovať aj zo semien.

V dažďových pralesoch sú bromélie uchytené na vetvách medzi stromami, kam nepreniká príliš veľa denného svetla.

Preto ani v byte nemusíte vytvárať podmienky s príliš silným svetlom. Bromélie vyžadujú síce aké-také svetlo, ale nie priame slnko. Stačí, aby v izbe nebola úplná tma a bude sa im dobre dariť.

Čo budete potrebovať, ak chcete pestovať bromélie

Čo hlavne potrebujete, keď chcete pestovať bromélie, je dostatok tepla. V lete sa nemusíte o teplotu v ich okolí starať, avšak v zime je potrebné udržiavať teplotu neustále nad 18°C.

pestovať broméliePre zálievku postačí normálna odstatá voda bez vápnika. Keďže rastlinu tvorí rad listeňov, ktoré zásobujú bromélie vodou a živinami zo vzduchu, je potrebné zalievať kvetiny vždy priamo do stredu listovej ružice.

Substrát musí byť stále vlhký, ale nie mokrý. Nikdy nesmie voda stáť v pod-miske. Ideálne je mierne zalievanie každé tri dni.

Bromélie nie sú pri pestovaní náročné na zvláštnu výživu. Cez leto ich stačí prihnojovať špeciálnym hnojivom pre bromélie a orchideje raz až dvakrát mesačne. V zime úplne stačí polovičná dávka.

Zaujímavosť na záver

Pre nás má bromélia nezvyčajný vývoj. S uhynutím jednej rastliny sa totiž zrodí ďalšia, ktorá bude kvitnúť rovnako krásne, ako jej matka. To je prirodzený cyklus bromélií, ktorý nemôžete nijako ovplyvniť. 

Podobné články

Pridať komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Back to top button