Úvod / Záhrada / Ako pestovať bromélie?

Ako pestovať bromélie?

ako pestovať bromélieDôvod prečo pestovať bromélie je ten, že sú pre nás rovnako exotickou rastlinou ako je napríklad aj orchidea. Bromélie pochádzajú z dažďových pralesov Strednej a Južnej Ameriky, kde sa zachytávajú na vetvách stromov alebo na kmeňoch. Existujú však aj ako rastliny rastúce na zemi. Bromélie majú veľmi dekoratívne kvety a rôzne sfarbené listy najrôznejších tvarov. Niektoré vyšľachtené druhy bromélií sa dajú úspešne pestovať aj v bytových podmienkach.


Postup ako správne pestovať bromélie

Broméliam vyhovuje zmes zeminy, ktorá môže dobre odvádzať vodu. Preto je pre bromélie najvhodnejšia tá zemina, ktorá je obohatená o rašelinu, do ktorej sa pridáva napríklad hrubý listový humus, drvená kôra, perlit alebo hrubozrnný piesok.

pestovanie broméliiPri nákupe bromélií obsahujú kvetináče už potrebný substrát. Ak sa budete o rastlinku správne starať, môžete si vypestovať aj jej odnože. Ak sa vám nechce miešať zmes, môžete si zaobstarať pôdny substrát určený pre orchideje. Bromélie je možné pestovať aj zo semien.

V dažďových pralesoch sú bromélie uchytené na vetvách medzi stromami, kam nepreniká príliš veľa denného svetla. Preto ani v byte nemusíte vytvárať podmienky s príliš silným svetlom. Bromélie vyžadujú síce aké-také svetlo, ale nie priame slnko. Stačí, aby v izbe nebola úplná tma a bude sa im dobre dariť.


Čo budete potrebovať, ak chcete pestovať bromélie

Čo hlavne potrebujete, keď chcete pestovať bromélie, je dostatok tepla. V lete sa nemusíte o teplotu v ich okolí starať, avšak v zime je potrebné udržiavať teplotu neustále nad 18°C.

pestovať broméliePre zálievku postačí normálna odstatá voda bez vápnika. Keďže rastlinu tvorí rad listeňov, ktoré zásobujú bromélie vodou a živinami zo vzduchu, je potrebné zalievať kvetiny vždy priamo do stredu listovej ružice. Substrát musí byť stále vlhký, ale nie mokrý. Nikdy nesmie voda stáť v pod-miske. Ideálne je mierne zalievanie každé tri dni.

Bromélie nie sú pri pestovaní náročné na zvláštnu výživu. Cez leto ich stačí prihnojovať špeciálnym hnojivom pre bromélie a orchideje raz až dvakrát mesačne. V zime úplne stačí polovičná dávka.

Zaujímavosť na záver


Pre nás má bromélia nezvyčajný vývoj. S uhynutím jednej rastliny sa totiž zrodí ďalšia, ktorá bude kvitnúť rovnako krásne, ako jej matka. To je prirodzený cyklus bromélií, ktorý nemôžete nijako ovplyvniť. 

Ako pestovať bromélie?
4.9 (98.46%) 26 hlasov


Mohlo by vás zaujímať

ako urýchliť dozrievanie paradajok

Ako urýchliť dozrievanie paradajok?

V tomto článku vám poradíme ako urýchliť dozrievanie paradajok. Leto sa pomaly končí, noci sú už …

Pridať komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.