Záhrada

Ako pestovať sirôtky?

ako si pestovať sirôtky v kvetináčiSirôtky alebo aj violy, sú v Slovenskej republike veľmi obľúbenými okrasnými kvetmi. Na svete existuje viac ako 450 druhov sirôtok. Sirôtky často tvoria kvetinové dekoratívne záhony v mestských parkoch, ale tiež ich s obľubou vsádzame na svojej záhradky či do kvetináčov na balkón. Sirôtky sú pekné, variabilné kvety, ktoré môžu rásť ako samostatne, tak aj s ďalšími kvetinami. Ako však pestovať sirôtky?

Čo je potrebné ak chceme pestovať sirôtky?

  • semená osiva sirôtok
  • pôda
  • záhradné náčinie
  • vodapestovať sirôtky
  • skleník
  • kvetináč
  • hnojivo

Sirôtky sa pestujú ako letničky, dvojročné rastliny, trvalky alebo skalničky.

Sirôtky môžu mať rôznu veľkosť kvetov (stredne veľké 4 – 5 cm, skorej obrie 5 – 6 cm, švajčiarskej obrie 6 – 7 cm, quedlinburské obrie 6 – 8 cm).

Pred výsevom zmiešajte semená sirôtok s jemným pieskom a dôkladne ich pošúchate (čím narušíte ich ochrannú vrstvu), a potom ich vysejte do kvetináča alebo na záhon umiestnený v polotieni.

Čas, kedy môžeme pestovať sirôtky

Dôležité je vedieť, že semená sirôtok sa vysievajú v polovici júla. K svojmu rastu totiž sirôtky potrebujú minimálnu teplotu pohybujúcu sa okolo 15 stupňov celzia a pôdu plnú živín.

vypestovanie sirôtok1 gram semien predstavuje cca 750 semienok, z ktorých môže vyrásť až 250 sirôtok. Aby sa sirôtkam darilo, potrebujú pravidelnú zálievku a tienenie. Po zasiati začnú rastlinky klíčiť a rásť v priebehu (cca) 10 dní.

V auguste rastlinky presaďte buď do zvláštnych kvetináčov, alebo na záhon tak, aby medzi sebou sadeničky mali 7 cm rozostupy. V tejto dobe by mali mať aspoň 2 lístky.

V septembri sa potom sirôtky vsádzajú na svoje konečné stanovište v rozostupoch 15 – 20 cm. Sirôtky potrebujú pravidelnú zálievku a to aj v zime, kedy sa zalievajú v bez-mrazivých dňoch.

Cez zimu sa sirôtky prikrývajú čečinou. Sirôtky v nádobách sa na zimu aj s nádobou zakopávajú do zeme. Na jar sa sirôtky hnoja hnojivami s menším obsahom dusíka.

Sirôtky (ktorú ste zasadili v júli ako semienko) kvitnú hneď ďalšiu jar od marca. Za horúceho počasia potom ich kvitnutia ustávajú a znova kvitnúť začínajú až so zmenou počasia alebo prísunom vlhka.

Čo by ste ešte mali vedieť, keď chcete pestovať sirôtky?

Letničky sa vysievajú v čase od februára do apríla v skleníku či fóliovníku. Na záhon sa potom presádzajú v máji. Kvitnú nám potom cez leto a po odkvitnutí ich zlikvidujte.

Pestovanie sirôtok od výsevu semien sa môže javiť ako príliš zložité a zdĺhavé, a preto si celý proces môžete zjednodušiť nákupom už pred-pestovaných sadeničiek. Kvalitné sadeničky by mali mať 6 – 9 pravých lístkov.

Podobné články

Pridať komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Back to top button