Ako pestovať rascu?
Rasca lúčna je bylinou, ktorú používame ako korenie i liek a pestovať rascu vieme už niekoľko tisíc rokov. Rasca k nám prišla z Ázie a dnes sa pestuje po celej Európe. Rasca ako korenie má jemne pikantnú chuť a pridáva sa pre svoju chuť a pozitívne vlastnosti do celej rady jedál (do mäsa, omáčok, polievok, pečiva, šalátov i nátierok). Rasca nám pomáha s trávením, odstraňuje plynatosť, zmierňuje kŕče v bruchu, u dojčiacich matiek podporuje tvorbu mlieka a zmierňuje kašeľ. Agronómovia ho vo veľkom pestovali a pestujú na poliach, ale ak chcete, tak si ho zo semien môžete vypestovať aj vy.
Čo je potrebné, keď chcete pestovať rascu?
- Kvalitný pôdu
- Kvalitné osivo rasce
- Vodu
- Vlastné ruky
- Slnečnú pozíciu
Postup pestovania rasce
K tomu, aby ste si mohli rascu vypestovať, potrebujete priepustnú najlepšie ílovitú pôdu, ktorá je dobre zásobená vápnikom.
Aj keď sa to nezdá, rasca je veľmi náročnú rastlinou. Vyžaduje teplo a svetlo.
Vzíde vám len vtedy, keď je minimálne 2 – 3 týždne súvislé teplo pohybujúce sa medzi 10 až 14 stupňami Celzia. Pri teplotách spadajúcich pod nulu, bez výskytu snehu vám rasca zamrzne.
K výsevu potrebujete kvalitné osivá rasce alebo sadenice. Výsev sa zvyčajne vykonáva v marci a apríli. 1 gram osiva predstavuje cca 300 semien rasce. Semená rasce sa sejú do štvorcov cca 30×30 cm. Ak sadíte sadenice, nechajte medzi jednotlivými rastlinkami 3 až 4-centimetrové medzery.
Čo ďalej robiť, keď chceme pestovať rascu?
Skôr než začnete sadiť, zbavte pôdu buriny. Neskôr zaistite dostatok závlahy, pravidelné plevajte (pýr dokáže urobiť veľkú škodu) a pravidelné hnojte pôdu.
Prvý rok vám rasca iba porastie a objavia sa lístky, žať môžete až druhý rok, kedy po odkvitnutí vznikajú malé nažky. Zber potom prebieha v júni a júli kedy zbierate zrelé tmavo hnedé nažky.
Rasca sa zbiera celá, viaže sa a suší sa zavesená nažkami smerom dolu. Po usušení nažky podrvte a uchovávajte ich v nepriehľadnej tmavej nádobe s vekom.
Ak sa vám páčil návod ako pestovať rascu, prečítajte si aj: