Záhrada

Ako pestovať rascu?

ako pestovať rascuRasca lúčna je bylinou, ktorú používame ako korenie i liek a pestovať rascu vieme už niekoľko tisíc rokov. Rasca k nám prišla z Ázie a dnes sa pestuje po celej Európe. Rasca ako korenie má jemne pikantnú chuť a pridáva sa pre svoju chuť a pozitívne vlastnosti do celej rady jedál (do mäsa, omáčok, polievok, pečiva, šalátov i nátierok). Rasca nám pomáha s trávením, odstraňuje plynatosť, zmierňuje kŕče v bruchu, u dojčiacich matiek podporuje tvorbu mlieka a zmierňuje kašeľ. Agronómovia ho vo veľkom pestovali a pestujú na poliach, ale ak chcete, tak si ho zo semien môžete vypestovať aj vy.

Čo je potrebné, keď chcete pestovať rascu?

  • Kvalitný pôdu
  • Kvalitné osivo rasce
  • Vodu
  • Vlastné ruky
  • Slnečnú pozíciu

Postup pestovania rasce

pestovanie rasce domaK tomu, aby ste si mohli rascu vypestovať, potrebujete priepustnú najlepšie ílovitú pôdu, ktorá je dobre zásobená vápnikom.

Aj keď sa to nezdá, rasca je veľmi náročnú rastlinou. Vyžaduje teplo a svetlo.

Vzíde vám len vtedy, keď je minimálne 2 – 3 týždne súvislé teplo pohybujúce sa medzi 10 až 14 stupňami Celzia. Pri teplotách spadajúcich pod nulu, bez výskytu snehu vám rasca zamrzne.

K výsevu potrebujete kvalitné osivá rasce alebo sadenice. Výsev sa zvyčajne vykonáva v marci a apríli. 1 gram osiva predstavuje cca 300 semien rasce. Semená rasce sa sejú do štvorcov cca 30×30 cm. Ak sadíte sadenice, nechajte medzi jednotlivými rastlinkami 3 až 4-centimetrové medzery.

Čo ďalej robiť, keď chceme pestovať rascu?

ako si vypestovať rascu na záhradeSkôr než začnete sadiť, zbavte pôdu buriny. Neskôr zaistite dostatok závlahy, pravidelné plevajte (pýr dokáže urobiť veľkú škodu) a pravidelné hnojte pôdu.

Prvý rok vám rasca iba porastie a objavia sa lístky, žať môžete až druhý rok, kedy po odkvitnutí vznikajú malé nažky. Zber potom prebieha v júni a júli kedy zbierate zrelé tmavo hnedé nažky.

Rasca sa zbiera celá, viaže sa a suší sa zavesená nažkami smerom dolu. Po usušení nažky podrvte a uchovávajte ich v nepriehľadnej tmavej nádobe s vekom.

Ak sa vám páčil návod ako pestovať rascu, prečítajte si aj:

Podobné články

Pridať komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Back to top button