Záhrada

Ako pestovať zemolez kamčatský?

Ako pestovať zemolez kamčatskýZemolezu kamčatskému sa u nás tiež hovorí aj kamčatská čučoriedka. Avšak tento názov je nesprávny, pretože s čučoriedkou nemá zemolez kamčatský skoro nič spoločné. Plody zemolezu kamčatského čučoriedky síce pripomínajú, ale jednak dozrievajú na rozdiel od našich lesných čučoriedok už v polovici mája, a jednak sa líšia ako tvarom, tak chuťou. Plody opadavého kríku zemolezu kamčatského ale svojou chuťou čučoriedky pripomínajú. Výhodou zemolezu kamčatského je jeho mrazuvdornosť a ľahké množenie.

Návod ako správne pestovať zemolez kamčatský

Zemolez kamčatský je pozoruhodná rastlina, ktorú u nás zatiaľ budete zháňať pomerne ťažko. Určite nie tak ľahko, ako jeho príbuzné kanadské čučoriedky.

Niektoré záhradníctva však s úspechom zemolez kamčatský množia a zasielajú kvalitné odrody, ku ktorým patrí najmä samoopelivý Modrý triumf.

Vhodné podmienky pre zemolez

krík zemolezu kamčatskéhoVzhľadom k pôvodu zemolezu kamčatského, ktorý pochádza z chladných oblastí východnej Sibíri a z polostrova Kamčatka, je to veľmi odolná rastlina.

Vo svojej domovine tvorí rozsiahle porasty v lesoch, rašeliniskách a v tundre. Je jedným z mála druhov, ktorý je jedlý a pre naše podmienky bol vyšľachtený, aby plody boli chutnejšie než vo voľnej prírode.

Pôda

Zemolez kamčatský nie je náročný na zloženie pôdy. Vyhovujú mu kyslejšie, neutrálne aj slabo zásadité zeminy, najlepšie hlinitopiesčité alebo mierne ílovité aj chudobnejšie na živiny.

Na rozdiel od kanadských čučoriedok sa pri jeho vysádzaní nemusí zemina miešať s rašelinou.

Polievanie

plody zemolezu kamčatskéhoPre dobré zakorenenie a úspešný rast potrebuje zemolez kamčatský dostatok vody, ktorá je nutná pre kvalitné plody.

Nevhodné sú suché stanovištia. Zvlášť v prvých rokoch po vysadení je dôležité pravidelné a výdatné zalievanie.

Pestovanie zemolezu kamčatského je nenáročné aj v tom, že je absolútne mrazuvzdorný, netrpí žiadnymi chorobami a je imúnny voči škodcom. V porovnaní s kanadskými čučoriedkami je oveľa menej náročný.

Rozmnožovanie zemolezu

Jednoduché je aj rozmnožovanie zemolezu kamčatského, ktoré sa najčastejšie vykonáva odrezkami alebo krížením.

Vďaka zakódovanej krátkej vegetačnej dobe vás môže zimolez prekvapiť opadaním listov už uprostred leta. Nie je to prejav usychania kríku, ale skoré ukladanie k spánku, na aké je zimolez kamčatský zvyknutý v drsných podmienkach severu.

Podobné články

Pridať komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Back to top button