AkoaPreco.com > Záhrada > Ako pestovať petržlen?

Ako pestovať petržlen?

Ako pestovať petržlenPetržlen je aromatická koreňová zelenina, ktorá sa radí medzi dvojročné rastliny. V kuchyni je využiteľná celá rastlina. Je zdrojom vitamínu A a vitamínov B, C, E, a minerálnych látok draslíka, horčíka, železa, vápnika, sodíka a fosforu. Jeho liečivé účinky sú známe už od stredoveku. Koreň petržlenu, listy aj semená petržlenu obsahujú liečivé silice, ktoré priaznivo prospievajú pri liečbe zápalu močového ústrojenstva, pri poruchách trávenia spojených s nadúvaním či črevných kŕčoch.


Ktoré druhy petržlenu pestovať a kedy?

U nás sa pestujú prevažne dve odrody petržlenu – petržlen všeobecný koreňový a  všeobecný vňaťový.

Skoré odrody petržlenu koreňového sa vysievajú na záhony v októbri až novembri, neskoré odrody petržlenu vysievame na začiatku jari. Petržlen vňaťový vysievame na záhony v marci, v apríli a potom ešte znovu v auguste.

Petržlenová vňaťZnáme odrody petržlenu vňaťového sú marunka, kudrnka, kučeravá, festival a gaint of italy. Vňaťový, čiže kudrnka, vysievajte v auguste a septembri.

Ako zasadiť semená petržlenu?

Semená petržlenu koreňového sa vysievajú v marci priamo na záhon, ideálne do hĺbky 2 cm a na plochu 30 × 10 cm. Pestujeme ho podobne ako mrkvu, preto môžeme použiť techniku ​​pestovania “na hrobčeky” rovnako ako pri mrkve.

Semená petržlenu vňaťového vysievajte v apríli rovnako do hĺbky 2 cm a na plochu 30 × 5 cm. Na zber sa môžete tešiť už v auguste.


Vhodná pôda a teplota na pestovanie petržlénu

PetržlenPotrebuje hlboko spracované ľahšie pôdy, dobre sa mudarí v mierne kyslej pôde s pH okolo 6, vhodné je stanovište na slnku alebo v polotieni.

Optimálne teploty pre rast petržlenu sa pohybujú medzi 10 až 21 ° C. Pôda by mala byť dostatočne vlhká a bohatá na živiny. Neznáša trvalé premočenie. V júli a auguste za veľmi suchého počasia vhodne zavlažujeme.

Využitie petržlenu


Osvedčuje sa v kuchyni aj v lekárstve. Biely guľovitý koreň koreňového petržlenu môžete jesť surový aj varený. Je neoddeliteľnou súčasťou polievkovej koreňovej zmesi. Sušené korene petržlenu sušíme v rúre pri teplote 80 ° C a potom ich uložíme v pohári s dobre tesniacim viečkom a skladujeme v tme.

Petržlen dodáva telu veľa vitamínu C (až štyrikrát viac než pomaranče). Čistí krv, je močopudný a podporuje tvorbu krvi. Preto ho môžete použiť pri chorobách obličiek a močového mechúra, je zastúpený v urologických čajoch. Užíva sa aj zvonku ako nálev na osvieženie vlasov, pridáva sa do pleťových vôd a pleťových masiek.

Pozrite si a využite aktuálne akcie a zľavy v lekárni Dr.Max. Akcie až do výšky -20% alebo 2+1 zadarmo! Prípravky na dezinfekciu rúk. Momentálne prebieha aj súťaž o auto Škoda Scalia.


Mohlo by vás zaujímať

návod ako vyriešiť neprítomnosť kanalizácie

Ako vyriešiť problém s absenciou kanalizácie?

Kanalizácia aj napriek tomu, že je 21. storočie v mnohých mestách a obciach stále chýba. …

Pridať komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.