Ako pestovať petržlen?

Ako pestovať petržlenPetržlen je aromatická koreňová zelenina, ktorá sa radí medzi dvojročné rastliny. V kuchyni je využiteľná celá rastlina. Je zdrojom vitamínu A a vitamínov B, C, E, a minerálnych látok draslíka, horčíka, železa, vápnika, sodíka a fosforu. Jeho liečivé účinky sú známe už od stredoveku. Koreň petržlenu, listy aj semená petržlenu obsahujú liečivé silice, ktoré priaznivo prospievajú pri liečbe zápalu močového ústrojenstva, pri poruchách trávenia spojených s nadúvaním či črevných kŕčoch.


Ktoré druhy petržlenu pestovať a kedy?

U nás sa pestujú prevažne dve odrody petržlenu – petržlen všeobecný koreňový a  všeobecný vňaťový.

Skoré odrody petržlenu koreňového sa vysievajú na záhony v októbri až novembri, neskoré odrody petržlenu vysievame na začiatku jari. Petržlen vňaťový vysievame na záhony v marci, v apríli a potom ešte znovu v auguste.

Petržlenová vňaťZnáme odrody petržlenu vňaťového sú marunka, kudrnka, kučeravá, festival a gaint of italy. Vňaťový, čiže kudrnka, vysievajte v auguste a septembri.

Ako zasadiť semená petržlenu?

Semená petržlenu koreňového sa vysievajú v marci priamo na záhon, ideálne do hĺbky 2 cm a na plochu 30 × 10 cm. Pestujeme ho podobne ako mrkvu, preto môžeme použiť techniku ​​pestovania „na hrobčeky“ rovnako ako pri mrkve.

Semená petržlenu vňaťového vysievajte v apríli rovnako do hĺbky 2 cm a na plochu 30 × 5 cm. Na zber sa môžete tešiť už v auguste.


Vhodná pôda a teplota na pestovanie petržlénu

PetržlenPotrebuje hlboko spracované ľahšie pôdy, dobre sa mudarí v mierne kyslej pôde s pH okolo 6, vhodné je stanovište na slnku alebo v polotieni.

Optimálne teploty pre rast petržlenu sa pohybujú medzi 10 až 21 ° C. Pôda by mala byť dostatočne vlhká a bohatá na živiny. Neznáša trvalé premočenie. V júli a auguste za veľmi suchého počasia vhodne zavlažujeme.

Využitie petržlenu

Osvedčuje sa v kuchyni aj v lekárstve. Biely guľovitý koreň koreňového petržlenu môžete jesť surový aj varený. Je neoddeliteľnou súčasťou polievkovej koreňovej zmesi. Sušené korene petržlenu sušíme v rúre pri teplote 80 ° C a potom ich uložíme v pohári s dobre tesniacim viečkom a skladujeme v tme.

Petržlen dodáva telu veľa vitamínu C (až štyrikrát viac než pomaranče). Čistí krv, je močopudný a podporuje tvorbu krvi. Preto ho môžete použiť pri chorobách obličiek a močového mechúra, je zastúpený v urologických čajoch. Užíva sa aj zvonku ako nálev na osvieženie vlasov, pridáva sa do pleťových vôd a pleťových masiek.


Mohlo by vás zaujímať

Podľa čoho si vybrať záhradný altánok

Ako vybrať záhradný altánok? Riaďte sa týmito faktormi!

Záhrada je miesto, ktoré môže mať skutočne široké využitie. Okrem toho, že si v nej …

Pridať komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.