Záhrada

Ako pestovať repu?

ako môžeme pestovať repu na záhradeČervená repa je u nás neprávom odsudzovaná a odsúvaná na stranu. Vo svete je repa absolútnym kulinárskym hitom. Pestovať repu a celkovo ju využiť sa dá rôznymi spôsobmi. Jesť repu je dobré aj preto, že obsahuje veľa pozitívnych látok, vitamínov a minerálov, ktoré pomáhajú proti kôrnateniu tepien, podporuje činnosť pečene, pôsobí močopudne a podporuje žalúdočnú činnosť. Repa vás efektívne zbaví problémov so zápchou, zbavuje črevá toxických látok a podnecuje dobrú náladu. Repu nemáme však iba červenú, ale aj cukrovú, kŕmnu a šalátovú. Listy repy môžete použiť rovnako ako špenát.

Čo je potrebné ak chceme pestovať repu?

  • Semená repy
  • Pôda
  • Pole, či záhrada
  • Organické hnojivá

Ako pestovať repuAk by ste si radi na svojej záhradke vypestovali repu, okrem kvalitných semien repy potrebujete aj kvalitnú ílovitú pôdu, ktorá je stredne ťažká a plná živín.

Táto pôda by mala byť humózna a mierne zásaditá. Repe sa nebude dariť v čerstvo pohnojenej pôde, suchej pôde, štrkovej pôde a kyslej pôde. Dôležitá je pre repu aj primeraná vlhkosť pôdy.

Repa sa vsádza od apríla do konca mája. Lepšie je repu sadiť až v máji, v čase, keď už by nemali prísť mrazíky. Semená repy sa vsádzajú do riadkov, ktoré sú 30 cm od seba. Vsádzajú sa vždy 2-3 semená do jednej jamky. Repa sa vsádza priamo na svoje stanovište do hĺbky 2-3 cm. Prečítajte si aj článok ako zavárať cviklu.

Čo robiť ďalej ak chceme pestovať repu?

Po vyklíčení pretrieďte a ponechajte na mieste iba jednu rastlinku (tá s najtmavšími lístkami). Repa má čas vegetácie 60-120 dní od výsevu. V priebehu rastu repu prihnojujte organickými hnojivami a trhajte burinu.

pestovanie repy domaZavlažujte pôdu len v letnom období a to len vtedy, ak je sucho a teplo.

Repu upracte na jeseň pred prvými mrazíkmi. Pred uskladnením je potrebné repu očistiť a osušiť. Repu skladujte v debničkách v pivnici pri teplote 0-1 stupeň Celzia pri relatívnej vlhkosti 95-98%.

Ak sa vám páčil článok o tom ako pestovať repu, prečítajte si aj:

Podobné články

Pridať komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Back to top button