Záhrada

Ako pestovať zlatý dážď?

pestovať zlatý dážďDnes sa pozrieme na to, ako by ste mali správne pestovať zlatý dážď. Zlatý dážď je ľudovým pomenovaním okrasného kríku, ktorého odborný názov je zlatovka prostredná, čiže vedecky forsythia. Pomenovanie zlatý dážď si vyslúžil tento druh, z čeľade olivovníkovitých, vďaka svojím žltým lístkom, ktoré ho nádherne zdobia vždy s príchodom jari. Druh zlatého dažďa, ktorý v našich záhradách najviac vídame, sa nazýva štedrec závislý. Zaujíma vás pestovanie zlatého dažďa? Tu je návod.

Návod ako pestovať zlatý dážď

Zlatý dážď je absolútne nenáročný okrasný ker a jeho pestovanie nevyžaduje žiadnu mimoriadnu starostlivosť. Stačia mu primerané podmienky a pravidelné strihanie.

pestovanie zlatého dažďaPokiaľ chcete pestovať zlatý dážď, mali by ste vedieť, že mu najlepšie vyhovuje slnečné teplé miesto na záhrade a ľahšia humusovitá pôda, ktorá je dostatočne vlhká, ale nie úplne mokrá.

Vyhovuje mu aj polotieň, bohatá zálievka a občasné prihnojenie napríklad cereritom. Zle kvitne na zatienenom mieste.

Najvhodnejšou dobou pre sadenie zlatého dažďa je jar alebo jeseň. Na jeseň sa lepšie zakorení a na jar už môže kvitnúť. Avšak zlatý dážď je tak nenáročný, že pri výdatnej zálievke ho môžete zasadiť aj v lete.

Pestovať zlatý dážď môžete rôznymi spôsobmi

Veľmi ľahko sa rozmnožuje odrezkami alebo krížením a nové sadeničky sa tak rýchlo zakoreňujú v kyprej a vlhkej pôde. Strihanie zlatého dažďa sa vykonáva ihneď po odkvitnutí, pretože na novo vyrastených výhonkoch a na bočných výhonkoch zo starších konárov vykvitá ker až budúci rok.

zlatý dážďU starších kríkov sa postupne musia vyrezávať najstarší vetvy. Je dôležité, aby ker nebol prehustený a novo narastajúce vetvy mali dostatok miesta a svetla pre zdarné kvitnutie.

Keď sa zlatý dážď pravidelne reže, bude dobre kvitnúť, za predpokladu že sa tohtoročné výhony režú ihneď po odkvitnutí a do polovice júla.

Niekedy je lepšie ich nerezať vôbec a ker iba zmladzovať.

Kedy zlatý dážď rezať a skracovať

Omladzovanie nesmie byť radikálne, pretože tým pádom ker začne vytvárať plazivé výhony a prestáva rásť. Rezať sa odporúča v januári až februári.

Výhonky, ktoré končia akousi metlou, sa skracujú na nižší a dlhší výhonok. Zlatý dážď sa môže pestovať aj ako bonsaj v nádobách na balkónoch a terasách.

Podobné články

Pridať komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Back to top button