Záhrada

Ako pestovať ligurček?

pestovať ligurčekKaždý chce pestovať ligurček zvyčajne preto, lebo je to obľúbená liečivá bylina, ktorá k nám prišla z Afganistanu či Iránu a dnes rastie napospol po celej Európe a Severnej Amerike. Ligurček je nenáročná trvalka, ktorá môže dosiahnuť výšku až 2,4 metra. Hojne sa používa v kuchyni pre svoju podobnú chuť zeleru (pridáva sa do polievok, omáčok, na pečené mäso či do guláša). Ligurček je močopudná bylina, ktorá pomáha chorým s obličkami, podporuje vykašliavanie, pomáha pri pálení záhy, problémoch s trávením alebo nadúvaním. Pridaním ligurčeka do kúpeľa vám potom môže pomôcť s plesňou a s hojením rán. Pestovanie ligurčeka nie je náročné.

Čo je potrebné, keď chceme pestovať ligurček?

  • kvalitné semená ligurčeka
  • pôdu
  • kanva s vodou
  • slnko
  • kvetináč
  • nožnice alebo nôž
  • vlastné ruky

Vhodné stanovisko pre ligurček

ako si vypestovať ligurčekAby sa ligurčeku pri vás darilo, potrebujete slnečné stanovište alebo polotieň. Pôdu potrebuje kyprú, humóznu s bohatým obsahom živín.

Ligurček môžete vysiať alebo zasadiť ako sadeničky. Pri siati semien ligurčeka je nutné počítať s tým, že porastie veľmi pomaly.

Semená ligurčeka sa môžu vsádzať na jeseň najprv na parenisko, kde vám do jari vyrastú malé rastlinky, ktoré potom na jar presadíte na trvalé stanovisko.

Semienka ligurčeka je však možné v marci vysievať aj priamo na trvalé stanovisko. V takom prípade je však nutné rastlinky následne triediť.

Ako teda pestovať ligurček?

Pravidelne zavlažujte, inak má ligurček zvädnuté okraje listov. Avšak neprelievajte ho! Prihnojovať ligurček nie je potrebné. Dôležité ale je rastlinu pravidelne zostrihávať, zbrzdíte tak jej kvitnutie aj jej rast.

pestovanie ligurčekaSezóna pre zber ligurčeka je od mája do novembra. U ligurčeka žnite vňať, listy, semená a dokonca aj koreň. Listy ligurčeka by sa mali zberať pred skončením kvitnutia, pretože po odkvitnutí listy horknú.

Ligurček pestovaný doma sa zvyčajne pestuje ako jednoročná rastlina. Veľkou výhodou je to, že je možné žatvu ligurčeka uskutočniť aj cez zimu.

Pár tipov na záver ako pestovať ligurček

V zime potrebuje mať rastlinka slnečné stanovište v nejakej chladnej miestnosti. Na záhrade vydrží ligurček niekoľko rokov. V zime nadzemná časť ligurčeka síce umrzá, ale hneď na začiatku jari rýchlo vyrastajú nové výhonky.

Do kvetináča môžete zasadiť hneď tri rastlinky ligurčeka vedľa seba. Na balkón je vhodnejšie zasadiť ligurček skôr do vedierka než do kvetináča.

Podobné články

Pridať komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Back to top button