Záhrada

Ako pestovať nechtík lekársky?

Ako pestovať nechtík lekárskyNechtíková masť z nechtíka lekárskeho má blahodárne účinky, pomáha pri hojení rán a jaziev, hojivo účinkuje na popáleniny napríklad od slnka alebo omrzliny. Nechtík lekársky pomáha pri kŕčových žilách, vredoch predkolenia alebo plesniach na nohách. Vyrobte si domácu nechtíkovú masť alebo nechtíkový čaj. Prečítajte si článok ako pestovať nechtík lekársky na záhrade.

Návod a postup ako pestovať nechtík lekársky

Vhodné stanovište

Pestovanie nechtíka lekárskeho je ľahké, rastlinka je nenáročná. Na pestovanie nechtíka lekárskeho je vhodné slnečné stanovisko a pôda s dostatočným množstvom živín a vlahy, neznáša premokrenú pôdu.

Semená nechtíka lekárskehoNechtík lekársky môžeme ľahko vypestovať zo semien. Semená nechtíka lekárskeho kosákovitého tvaru voľne vysievame priamo do záhona.

Prvé pupene sa objavia po 10 týždňoch. Semená sa rozsievajú v apríli.

Úroda

Na liečebné účely zbierame buď celé jeho kvety, alebo len okvetné jazýčkovité lístky, ktoré majú najvyšší obsah účinných látok.

Nechtík lekársky sušíme v tme alebo v šere, čo platí aj pre skladovanie, pretože na svetle rýchlo stráca svoje účinné zložky.

Využitie nechtíka lekárskeho

Vo farmácii sa nechtík lekársky používa proti kŕčom, pomáha tiež hojiť rany. Z nechtíka lekárskeho môžeme vyrobiť domácu masť, obľúbený je nechtíkový čaj alebo nechtíková tinktúra.

Masť z nechtíka lekárskehoNechtíková masť sa používa na hojenie jaziev, kŕčové žily, zápaly žíl, omrzliny, spáleniny, plesne nôh, akné, dokonca aj na hemoroidy.

Nechtíkový čaj prečisťuje krv, zlepšuje trávenie, pomáha pri hnačkách, zápaloch hrubého čreva alebo pri bolestivej menštruácii.

Tinktúra z nechtíka sa používa na obklady na rany alebo pri pomliaždeninách.

Pestovať nechtík lekársky nie je veľmi ťažké skúste si to aj vy.

Ďalšie návody ako pestovať:

Podobné články

Pridať komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Back to top button