Záhrada

Ako pestovať tamarišku?

ako pestovať tamariškuĽudia zvykli pestovať tamarišku už v dávnych dobách a aj v súčastnosti sa využíva v záhradách ako okrasná rastlina. Je pozoruhodné, že jej existencia je spomenutá už v Biblii. Medzi výhody tamarišky patrí predovšetkým schopnosť prispôsobiť sa extrémnym podmienkam. Nájdete ju na Sahare či v krutých podmienkach vysokých hôr Atlasu alebo v Pyrenejach. Rastúca tamariška vám do vašej krásnej záhrady prinesie nádhernú kvitnúcu expozíciu.

Návod ako správne pestovať tamarišku

pestovanie tamariškyTamariška je tolerantný krík, ktorý znesie akúkoľvek nepohodu vďaka svojmu sofistikovanému systému adaptácie. Známa je jeho adaptabilnosť na slané prostredie, ktoré iné rastliny nemajú.

Pri vysokých teplotách púšte dokáže vypustiť slaný roztok vďaka svojím žľazám, ktoré sa nachádzajú na listoch.

Napriek svojej schopnosti prispôsobiť sa drsným podmienkam vyzerá tamariška veľmi jemne a krehko.

Vyznačuje sa tenkými, zvesenými vetvami, ktoré sú pokryté jemnými čiarkovými listami, ktoré pripomínajú dlhé ihličie.

Drobné kvety sa nachádzajú tesne pri vetvičkách a sfarbujú sa na jemne ružovú, červenú až tmavočervenú farbu.

Vhodné stanovište pre tamarišku

Ak chcete pestovať tamarišku na záhrade, oplatí sa ju mať na slnečnom stanovisku, pretože v tieni veľmi zle kvitne.

Pôda by mala byť dobre priepustná a nemala by byť ťažká. Ak sa rastlina dobre zakorení, tak bude vďaka svojim koreňom lepšie znášať priame slnko alebo obdobie sucha.

Ako zasadiť tamarišku

Tamariška počas pestovania rastie veľmi rýchlo a dorastá do výšky zvyčajne až 2-3 m. Vyrastie z nej vzdušný a opadavý ker s dlhými vetvami, ktorý dobre znáša aj silný vietor.

pestovať tamariškuNajkrásnejšia je tamariška v období kvitnutia, od apríla do mája. Drobné kvety rastú zvyčajne v skupinkách.

Pre zdravý rast, pekný vzhľad a krásne kvety je potrebné tamarišku hneď na začiatku jari hlboko narezať. Rezať sa majú tie vetvičky, ktoré kvitli posledný rok.

Pri niektorých druhoch, ako je „tetranda“, sa rez uskutočňuje po odkvitnutí.

Tamariška je vďaka svojej odolnosti nenáročná na podmienky a pestovanie.

Kríky vyžadujú priame svetlo, sú mrazuvzdorné a mali by sa zalievať tak ako aj ostatné kríky, to znamená len veľmi mierne. Pokiaľ ide o zloženie pôdy, stačí obyčajná záhradná pôda bez použitia akéhokoľvek zvláštneho hnojiva.

Kam zasadiť tamarišku

V záhradách môžete pestovať tamarišku spolu s inými okrasnými kríkmi alebo ju môžete zasadiť do voľného živého plotu. Jej rýchly rast sa dá využiť na zakrytie nežiadúcich dier a kútov v živom plote.

Podobné články

Pridať komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Back to top button