Záhrada

Ako pestovať ginko dvojlaločné?

pestovať ginkoDnes sa pozrieme na to, ako si môžete doma začať pestovať ginko dvojlaločné. Ginko dvojlaločné (ginkgo biloba) na prvý pohľad vyzerá ako listnatý strom, avšak radíme ho do triedy ihličnanov. Ide o statný strom, ktorý rastie do výšky 30 až 40 metrov. Jeho vetvy sú takmer vodorovne veľké, odstávajúce od kmeňa. V Číne tento strom považujú za ich vlastný národný strom. Na pestovanie ginka dvojlaločného je potrebných niekoľko zásadných podmienok, ktoré si predstavíme.

Ako začať pestovať ginko u vás doma a základná charakteristika ginka

Jedná sa o dlhoveký strom rastúci pomerne pomaly, na čo je potrebné dbať pri výbere stanovišťa. V Japonsku rastie najstarší ginko už 1200 rokov.

pestovanie ginkaStromu ginko vyhovuje teplejšie stanovisko, neznáša trvalý tieň alebo zamokrené pôdy. Strom ginko je pomerne odolný voči priemyselným exhalátom a netrpí žiadnymi závažnými chorobami ani škodcami.

Znáša aj silné mrazy cez -20°C. Rast ginka sa odporúča ponechať v prirodzenom tvare, pretože každý strom je originálom a nesvedčí mu rôzne umelé tvarovanie.

Množenie ginka dvojlaločného je jednoduché a to buď výsevom semena alebo z odrezkov (ako napr. pri pelargóniách)  zasadených do teplého pareniska. Taktiež je možné množenie vďaka kríženiu konárov.

Ako využiť strom ginko

V záhradnej architektúre je ginko bežne používaný okrasný strom. Pre svoju odolnosť je vhodné pestovať ginko v priemyselných oblastiach so silne znečisteným ovzduším. V Japonsku sa ginko stal neoddeliteľnou súčasťou slávneho záhradného umenia.

ako pestovať ginko bilobaGinko dvojlaločné sa latinsky nazýva Ginko biloba, čo napovedá o jeho význame aj v zdravotníctve.

Obsahuje veľa zdraviu prospešných látok a najmä z listov sa získava koncentrát na výrobu liekov vhodných na podporu pamäti, zlepšenie prietoku krvi, na prevenciu infarktu či proti de-generatívnym ochoreniam, ktoré sú spojené so starnutím.

Odvar z listov posilňuje pamäť, pomáha pri astme, kašli, zažívacích problémoch alebo urýchľuje hojenie pri popáleninách.

Kde sa oplatí pestovať ginko

Najvhodnejšie je pestovať ginko v parkoch vo veľkých mestách, pretože je odolný, nenáročný na pôdu a ľahko znáša aj mrazivé zimné podnebie

U nás sa ginko pestuje zriedka, čo je škoda, lebo je to nenáročný a odolný strom, ktorý môže byť skvelým okrasným prvkom napr. vo vašej japonskej záhrade.

Podobné články

2 Comments

  1. Prosím o radu, ako pestovať Ginko dvojlaločné na balkóne? Mám 15 cm sadeničku vypestovanú zo semena. Vopred ďakujem. Repková

  2. Ja som ho mala zopár rokov na balkóne, v kvetináči asi 40×40, v obyčajnej zemine, nič zvláštne – priepustná zemina. Bolo umiestnené na slnečnej strane.Potom som ho darovala. Teraz som si znova vypestovala malé sadeničky – sú asi 10-15 cm.

Pridať komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Back to top button