Koho by nepotešilo pestovať bylinky v zime, ktorými si môžete ochutiť mäso či polievku? Určite každého! Bylinky sa dajú pestovať aj doma v kvetináči. Dokonca ani zima ich neodradí. V obchodoch sú bohužiaľ bylinky príliš drahé na to, aby ste si ich mohli dopriať každý deň. Pustite sa teda do toho a doma za oknom im bude rovnako dobre, ako vám. Dlhé zimné večery sú ideálne na prípravu pokrmov, ktoré budú niesť čerstvosť, vyvážené chute a vôňu. V lete na záhradke starostlivosť o bylinky môžete zvládať s prehľadom, doma to je však už iné. Budete sa musieť o ne starať častejšie, pretože nemajú slnko, vlahu z dažďa, a pod. Dokonca ani ostatné izbové rastliny nie sú tak náročné.
Ako doma pestovať bylinky v zime
Keď už ste sa rozhodli pestovať bylinky u vás doma v črepníku alebo v kvetináči, mali by ste v prvom rade vedieť, že domáce bylinky budú mať menej substrátu, ktorý taktiež rýchlejšie vyschne.
Časté zalievanie malého množstva vody im bude vyhovovať. Ak to však preženiete s polievaním, zhnijú vám. Bazalka, mäta, petržlen a pažítka potrebujú dostatok vlahy.
Vhodný substrát pre pestovanie byliniek v zime
Sledujte substrát, ktorý je obklopuje okolie byliniek. Mal by byť neustále vlhký. Pre začiatočníkov je dobré začať s tymianom, rozmarínom alebo levanduľou. Prípadné sucho im toľko nevadí a vy si nebudete lámať hlavu s tým, že ste im denne do substrátu nenaliali trochu vody.
Každá bylinka by mala mať svoj kvetináč. Kombináciou petržlenu s tymianom akurát docielite toho, že vám rastlinky uhynú. Pomer vody je pri každej bylinke iný.
Hnojenie
Dôležitým bodom je to, že sa bylinky nehnoja. Stačí ich raz ročne presadiť, ale pre zachovanie chute a vône, je lepšie si zaobstarať novú rastlinku.
Substrát, ktorý zaručí, že by sa rastlina nemala presýtiť vodou, je zmes rašeliny s kamienkami. Drenáž, ktorá bude slúžiť na odvádzanie prebytočnej vody, zabezpečí ochranu rastliny.
Doprajte svojej bylinke dosť svetla. Okenné parapety pod ktorými nie sú radiátory, sú vhodné na umiestnenie rastlinky.
Nemusíte mať kompas, aby ste vedeli, kde je svetová strana – sever. Tej sa vyhnite, radšej využite juh či západ, kde bude mať rastlina viac svetla.
Aká by mala byť izbová teplota pre pestovanie byliniek?
Pestovať bylinky v zime by ste mali v izbe, ktorá má teplotu v rozmedzí 15-20 stupňov Celzia. Kuchyňa teda nie je práve tým najlepším miestom, teplota je tu premenlivá, pretože tu varíte.
Najhoršia vec je pre bylinky rýchla zmena teplôt, čo v praxi znamená, že stoja v prievane či mraze, hlavne keď otvoríte okno.
Ďalšiu zimu si kúpte nové bylinky, pretože tie staré strácajú chuť a vôňu. Vaše jedlo by tak nemuselo byť kulinárskym zážitkom.