Záhrada

Ako pestovať levanduľu?

Ako pestovať levanduľuSvojimi fialovými, modrými, ružovými alebo bielymi kvetmi levanduľa krásne ozdobí a prevonia našu záhradku alebo balkón. Kvety aj listy levandule majú v domácnosti široké využitie, napríklad v kuchyni aj kozmetike. Pestovanie levandule pritom nie je náročné, prvých kvetov sa dočkáme začiatkom leta. Ako pestovať levanduľu a ktorým chybám sa pri pestovaní vyvarovať? Ponúkame Vám niekoľko rád.

Návod a postup ako pestovať levanduľu

Levanduľa potrebuje slnečné stanovište, môžeme ju pestovať na záhrade, balkóne aj na skalkách. Pestovanie levandule na priamom slnku nám pomáha, aby mala farbu a arómu čo najintenzívnejšiu.

Pôda

LevanduľaTejto rastlinke sa darí v ľahšej a skôr suchej zemine, má rada priepustnú pôdu, nie je náročná na živiny.

Semená levandule sadíme na jar, ideálne v februári a marci, do misky alebo kvetináča. Pestujeme pri teplote okolo 20 ° C.

Vyrastené sadenice levandule presádzame na otvorený záhon.

V máji a júni sa sadenice levandule dávajú na plochu 45 x 60 cm.

Strihanie levandule

Ak chceme dosiahnuť mohutnejší vzrast levandule, nesmieme zabudnúť na strihanie. Vetvy levandule zrezávame po odkvitnutí. Môžeme použiť záhradnícke nožnice.

Mierne zostrihnutie ihneď po odkvitnutí je doporučované tiež preto, aby rastliny netvorili semená. Vďaka tomu budú mať v nasledujúcom roku viac sily pre tvorbu nových kvetov.

Množenie levandule

LevandulePestovatelia najčastejšie pestujú levanduľu lekársku (Lavandula officinalis). Množenie levandule prebieha polodrevitými rezami stoniek v apríli. Množia sa aj semenami. Levandule byť 20 cm až 60 cm vysoké.

Napríklad levanduľa hlávkovitá (Lavandula stoechas) je 50 – 80 cm vysoký, veľmi hustý a aromatický poloker s čiarkovitými šedoplstnatými listami, kvety má v tónoch ružovo purpurovej až temne purpurovej.

Na vrchole má levanduľa výrazné purpurové listy. Levanduľu množíme odrezkami z nekvitnúcich výhonov na jeseň.

Využitie levandule

Levanduľu najmä vo Francúzsku pestujú pre kozmetický a farmaceutický priemysel. Kvety levandule sa v domácnosti používajú ako súčasť bylinných zmesí. Levanduľa má upokojujúce účinky na ľudský organizmus. Prečítajte si aj článok ako sušiť levanduľu.

Nálev z čajovej lyžičky kvetov levandule upokojuje nervy, tíši bolesti hlavy, pomáha pri nespavosti, nervozite, závratoch a pomáha pri trávení. S levanduľou si môžeme pripraviť relaxačný kúpeľ, hojí rany. Masáže olejom z levandule pomáhajú pri reumatických bolestiach, dne a majú povzbudzujúci účinok.

Levanduľa sa používa ako vonná esencia do mnoho rôznych prostriedkov napríklad na umývanie alebo na upratovanie. Kvety levandule tiež sušíme a pokladáme do šatníkovej skrine na bielizeň. Nielenže bielizeň prevonia, ale tiež odpudzuje šatňové mole.

Zväzočky sušených levandúľ sú zaujímavou dekoráciou. Sušené kvety levandule patria do zmesi provensálskych bylín a hodia sa napríklad k duseným jedlám.

Podobné články

Pridať komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Back to top button