Záhrada

Ako pestovať koriander?

ako pestovať korianderNa pestovanie koriandru využijeme záhon na záhrade alebo nádobu na okennej parapete. Pestovať koriander je jednoduché, výsledok nášho úsilia sa prejaví v čerstvých listoch, ktoré sú vhodné ako prísada do orientálnych pokrmov a aromatický nasladlé semená sa pridávajú do slaných omáčok, sladkých jedál, dezertov či domáceho chleba. Koriander ma tiež priaznivé účinky na trávenie.

Základné informácie ako pestovať koriander

Jednoročný koriander siaty dorastá do výšky 20 až 60 cm. Pestujeme ho v priepustnej, výživnej pôde s dostatkom vlahy a vápnika. Koriander rastie voľne v Stredomorí.

Oddávna je pestovaný v Indii a Egypte, v našich podmienkach sa voľne nevyskytuje. Na záhrade môžeme pestovať koriander bez problémov na slnečnom a vzdušnom mieste, ale aj ako rastlinu v kvetináči na okennom parapete. Rastlina sa pestuje ľahko, je citlivá na mráz.

Sadenie koriandru

Semená koriandru sejeme od jari do jesene. Majú zväčša dobrú klíčivosť. Ak chceme používať listy, musíme ich vysievať nahusto.

korianderAk chceme bylinku pestovať na semeno (semená sú veľmi aromatické a narozdiel od listov sú nasladlé – pridávajú sa do rôznych slaných omáčok, sladkých jedál a dezertov, ale predovšetkým do pečiva ako sú sušienky a do domáceho chleba), vysievame semená na záhone do riadkov.

Semená koriandru sa množia ľahko, klíčenie urýchlime 2-3 denným máčaním vo vlažnej vode alebo v harmančekovom náleve, ktorý navyše posilňuje a chráni proti plesniam. Semená koriandru vyklíčia za 20 dní.

Polievanie

Dbáme na pravidelnú zálievku a hnojenie.Bylinku zalievame odstatou vodou izbovej teploty do misky.

Hnojíme raz za mesiac tekutým organickým hnojivom. Dbáme na to, aby sme neprevlhčili pôdu a nezpôsobili hnilobu koreňov.

Zber

bylinka korianderKoriander pestujeme pre jeho list a semená. Semená koriandru zbierame zrelé, po zhnednutí.

Ak chceme zvýšiť ich kvalitu pred použitím v kuchyni, necháme ich niekoľko týždňov a mesiacov dosušiť.

Listy koriandru zbierame podľa potreby. Cez zimu ich môžeme uskladňovať nasekané v mraziaku.

 Škodcovia

Pokiaľ pestujete rastlinu v záhrade môžu ju napadnúť vošky. Nepoužívajte chémiu, snažte sa ho opláchnuť vodou. Roztoče napadajú rastlinu v dome.

Postavte bylinku na čerstvý vzduch, roztoče bylinku sami opustia.

Využitie koriandru

Rastlina sa využíva najmä v ázijskej kuchyni. Čerstvé listy sú výborné do orientálnych pokrmov z mäsa, najmä do dusených jedál, taktiež ako prísada do čatní, polievok, restovanej zeleniny.

Aby sme rastlinu neznehodnotili a nestratili cenné látky, pridávame ju až na konci tepelnej úpravy alebo ako ozdobu. Koriander môžeme použiť aj do sendvičov, na jednohubky a do zeleninových šalátov.

Semená koriandru pôsobia proti vetrom, bolesti brucha, odstraňuje kŕče, má taktiež mierne antiseptické účinky. Pri poruchách trávenia je možné užívať aj nálev z lyžičky podrvených semien. Silné aromatické korene sú po usušení a rozomletí, podobne ako semená, súčasťou indických jedál.

Koriander podporuje tvorbu žalúdočných štiav, čím priaznivo ovplyvňuje trávenie. Používa sa predovšetkým k nakladaným hríbom a ku zelenine (cvikľa, uhorky), taktiež do chleba, ktorý sa stáva ľahšie stráviteľnejším.

Podobné články

Pridať komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Back to top button