Ako pestovať rozmarín?

Ako pestovať rozmarínPestovanie rozmarínu je možné na slnečnom stanovišti v ľahkej, piesčitej a dobre priepustnej pôde. Pestovanie rozmarínu je ideálne v nádobách a kvetináčoch na balkóne, na terase alebo za oknom. Jedinečné uplatnenie má v kuchyni, rozmarín je používaný ako korenie, je súčasťou provensálskeho korenia. Ideálne je pri príprave baranej a jahňacej pečienky, teľacieho mäsa, hydiny, varených rýb a paradajkovej omáčky. Rozmarín je liečivá bylinka, ktorá má dezinfekčné a antiseptické účinky, posilňuje pamäť, upravuje trávenie a podporuje činnosť pečene. Prečítajte si, ako rozmarín pestovať doma a na záhrade.


Návod a postup ako pestovať rozmarín

V 1 grame je asi 800 ks semien. Semená rozmarínu vysievame v marci a pestujeme pri teplote 20 ° C. Mladé rastliny rozmarínu vysádzame v júni. Rozmarín je stálozelený ker, ktorému sa dobre darí v humóznej vápenatej pôde. Neznáša premokrenie, ktoré je častou príčinou úhynu rastlinky. Rozmarín má rád slnečné stanovište. Prežije aj celoročne v byte, ak rozmarínu zabezpečíme vyššiu vzdušnú vlhkosť, napríklad rosením. Sadíme na plochu 30 x 30 – 40 cm.

RozmarínRozmarín je robustná bylinka, ktorá sa pestuje ľahko. Rozmarín môžeme pestovať na záhrade, pestovatelia ju však radšej vysádzajú do kvetináčov či rôznych prenosných nádob.

Pestovanie rozmarínu v kvetináči je snáď najobľúbenejší spôsob. Bylinka totiž neznáša zimy, na zimu ju preto môžeme ponechať na svetlom a teplejšom mieste. Rozmarín necháme prezimovať v priestoroch s teplotou 5 až 10 ° C. Zber vňate prebieha v júli až septembri.


Využitie rozmarínu

Pestovanie rozmarínuprotizápalové a dezinfekčné účinky. Z rozmarínu môžeme pripraviť čaj proti nespavosti, podporuje pokojný spánok. Používa sa do mastí pre prekrvenie.

Rozmarínová masť lieči reumatizmus, zápaly nervov a kŕče. Z rozmarínu sa pripravujú tiež liehové extrakty alebo rozmarínové víno.

Nálev z rozmarínu poslúži aj ako kondicionér pre tmavé vlasy, ktorým zvýrazňuje farbu a lesk, zlepšuje pamäť a činnosť pečene.

V kuchyni má svoje nezastupiteľné miesto ako ochucovadlo pre mäso – pečienka, hydinu, baranie. Pridáva sa do jemných octov a bylinkových olejov.

Tipy

Táto rastlinka potrebuje ľahšie a dobre priepustné pôdy. Do substrátu môžeme pridať piesok alebo perlit. Nevyhnutná je dobrá drenáž z keramzitu, výborná nová možnosť je lávová drť.

Ďalšie návody na pestovanie:


Mohlo by vás zaujímať

Podľa čoho si vybrať záhradný altánok

Ako vybrať záhradný altánok? Riaďte sa týmito faktormi!

Záhrada je miesto, ktoré môže mať skutočne široké využitie. Okrem toho, že si v nej …

Pridať komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.