Záhrada

Ako pestovať rozmarín?

Ako pestovať rozmarínPestovanie rozmarínu je možné na slnečnom stanovišti v ľahkej, piesčitej a dobre priepustnej pôde. Pestovanie rozmarínu je ideálne v nádobách a kvetináčoch na balkóne, na terase alebo za oknom. Jedinečné uplatnenie má v kuchyni, rozmarín je používaný ako korenie, je súčasťou provensálskeho korenia. Ideálne je pri príprave baranej a jahňacej pečienky, teľacieho mäsa, hydiny, varených rýb a paradajkovej omáčky. Rozmarín je liečivá bylinka, ktorá má dezinfekčné a antiseptické účinky, posilňuje pamäť, upravuje trávenie a podporuje činnosť pečene. Prečítajte si, ako rozmarín pestovať doma a na záhrade.

Návod a postup ako pestovať rozmarín

V 1 grame je asi 800 ks semien. Semená rozmarínu vysievame v marci a pestujeme pri teplote 20 ° C. Mladé rastliny rozmarínu vysádzame v júni.

Rozmarín je stálozelený ker, ktorému sa dobre darí v humóznej vápenatej pôde. Neznáša premokrenie, ktoré je častou príčinou úhynu rastlinky. Rozmarín má rád slnečné stanovište. Prežije aj celoročne v byte, ak rozmarínu zabezpečíme vyššiu vzdušnú vlhkosť, napríklad rosením. Sadíme na plochu 30 x 30 – 40 cm.

RozmarínRozmarín je robustná bylinka, ktorá sa pestuje ľahko. Rozmarín môžeme pestovať na záhrade, pestovatelia ju však radšej vysádzajú do kvetináčov či rôznych prenosných nádob.

Pestovanie rozmarínu v kvetináči je snáď najobľúbenejší spôsob. Bylinka totiž neznáša zimy, na zimu ju preto môžeme ponechať na svetlom a teplejšom mieste.

Rozmarín necháme prezimovať v priestoroch s teplotou 5 až 10 ° C. Zber vňate prebieha v júli až septembri.

Využitie rozmarínu

Pestovanie rozmarínuprotizápalové a dezinfekčné účinky. Z rozmarínu môžeme pripraviť čaj proti nespavosti, podporuje pokojný spánok. Používa sa do mastí pre prekrvenie.

Rozmarínová masť lieči reumatizmus, zápaly nervov a kŕče. Z rozmarínu sa pripravujú tiež liehové extrakty alebo rozmarínové víno.

Nálev z rozmarínu poslúži aj ako kondicionér pre tmavé vlasy, ktorým zvýrazňuje farbu a lesk, zlepšuje pamäť a činnosť pečene.

V kuchyni má svoje nezastupiteľné miesto ako ochucovadlo pre mäso – pečienka, hydinu, baranie. Pridáva sa do jemných octov a bylinkových olejov.

Tipy ako pestovať rozmarín

Táto rastlinka potrebuje ľahšie a dobre priepustné pôdy. Do substrátu môžeme pridať piesok alebo perlit.

Nevyhnutná je dobrá drenáž z keramzitu, výborná nová možnosť je lávová drť.

Ďalšie návody na pestovanie:

Podobné články

Pridať komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Back to top button