Ako liečiťZdravie a krása

Ako ošetriť popáleniny od slnka?

začervenaná kožaPo zimných mesiacoch prichádza teplo a s ním aj slnečné dni. Opaľovanie na slnku nie je práve bezpečné. Ak napriek tomu chcete vystaviť svoje telo slnečným lúčom, dávajte pozor na popáleniny od slnka. Pamätajte, že prílišné opaľovanie bez dostatočnej ochrany, môže viesť v konečnom dôsledku až k rakovine kože. Ak ste už spálený, nič sa nedá robiť. Nasledujúce riadky vám poradia, ako popáleniny od slnka správne ošetriť.

Popáleniny od slnka a začervenanie kože

Najslabšou formou popáleniny od slnka je začervenanie – začervenanie kože. Koža vás nepríjemne svrbí a páli, je citlivá na dotyk. Sprievodnými prejavmi sú bolesti hlavy, celková svalová únava, v krajnom prípade aj horúčka.

Ak máte tieto príznaky, potom ste dostali úpal z prílišného pobytu na slnku. Ak vás postihli vyššie uvedené príznaky, prestaňte sa opaľovať a vystavovať sa slnku. Schovajte sa do tieňa a pokiaľ možno do chladnejšieho prostredia (klimatizovaná miestnosť).

Dôležité je, aby ste pili dostatočné množstvo tekutín. Pri pobyte na slnku bolo vaše telo dehydrované. Dostatok tekutín vám pomôže odbúrať bolesť hlavy a svalovú únavu.

Pokožku jemne potrite chladivým gélom. V lekárňach môžete zakúpiť širokú škálu chladiacich gélov.

Odporúčame overenú klasiku – chladivý gél Panthenol, ktorý obsahuje všetky potrebné živiny a jeho obstarávacia cena nie je vysoká.

Popáleniny od slnka II. stupňa

Ak ste to s opaľovaním prehnali tak, že vám naskákali na postihnutých, miestach pľuzgiere, potom ste si privodili popáleniny II. stupňa.

návod ako ošetriť popáleniny od slnkaPrvotné ošetrenie si urobte sami: chladivým gélom, chladivým sprejom alebo bórovou vodou. Postihnuté miesto uvedenými prípravkami jemne ošetrite, dávajte pozor, aby pľuzgiere nepraskli. Číra tekutina, ktorá sa v nich nachádza, ranu chladí a navyše má dezinfekčný účinok.

Rozhodne pľuzgiere nepraskejte, mohli by ste si do nich privodiť infekciu. Ďalšie ošetrenie radšej prenechajte lekárovi.

Solárne popáleniny

ošetrenie popálenín od slnkaSolárne popáleniny vznikajú v dôsledku opaľovania v soláriách alebo horským slnkom.

Popáleniny tohto typu bývajú závažnejšie a môžu pokrývať celé telo. Solárne popáleniny neradno podceňovať.

Ak máte pľuzgiere, dbajte na rady uvedené vyššie. Napriek tomu odporúčame v každom prípade navštíviť lekára.

Ak si k bronzovej pleti pomáhate soláriami alebo horským slnkom, nezabudnite aj v tomto prípade používať ochrannú kozmetiku, ktorá vám pomôže aspoň čiastočne chrániť pokožku pred umelým žiarením.

Vhodné prostriedky na ošetrenie popálenín od slnka

Vhodnými prostriedky na ošetrenie popálenej kože sú:

  • Panthenol spray
  • Panthenol gél
  • Hemagel
  • Bepanthen Plus
  • všetky gély a chladiace spreje obsahujúce Aloe Vera
  • Výrobky Aloe First

Aplikácia prostriedkov na popálené miesta

Na popáleniny od slnka čiže na popálené miesta aplikujte iba chladiace gély, spreje prípadne ľahké chladiace krémy.

Rôzne masti rozhodne nie sú vhodné, spálená pokožka potrebuje dýchať a mastné prípravky jej v tom rozhodne nepomôžu.

Nevystavujte svoju kožu prílišnému UV žiareniu

Bronzová farba kože je síce pekná, ale prílišné opaľovanie spôsobuje nielen peknú farbu, ale aj vrásky, predčasné starnutie kože a v krajnom prípade, ako už sme spomenuli, aj rakovinu. Nepodceňujte riziká a svoju pokožku dostatočne chráňte.

Podobné články

Pridať komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Back to top button