Záhrada

Ako správne pestovať chren?

strúhaný chrenChren je masívna rastlina s veľkými lesklými zelenými listami. V prírode je rozrasty divoko, najčastejšie na okraji polí a lúk, honov a podobných miest. Chren je vyhľadávaný pre svoj koreň, ktorý je skvelým doplnkom v kuchyni, pretože sa používa v nastrúhanom stave pre svoju pálivú chuť na dochucovanie mäsitých jedál, údenín aj zeleninových šalátov. Do pestovania chrenu v záhrade sa môžete pustiť aj vy. Prečítajte si návod ako správne pestovať chren.

Kde pestovať chren

Ako pestovať chrenMôžete pestovať chren aj na vašej záhrade. Vyžaduje si vyhľadanie slnečného alebo polo tienistého miesta.

Pôda by mala byť vlhká a bohatá.

Predtým sa odporúča vykopať pôdu, odstrániť ju a doplniť ju dobre vyzretým záhradným kompostom, ktorý sa pred vysadeným zaryje do zeme.

Rozmnožovanie chrenu

Rozmnožovanie chrenu sa vykonáva rozrezaním koreňa. Kvetenstvo je potrebné odstrániť, pretože jeho tvorba ich zbytočne vysiľuje.

Ak chceme mať pravidelný koreň bez bočných rastov, musíme zabrániť tvorbe koreňov.

Odrody chrenu

Chren je zvyčajne pestovaný dvoma spôsobmi, na jeden rok a viac rokov. Na pestovanie jednoročného chrenu sa najlepšie hodí odroda „Krenox“, ktorá má bohatý rast, príjemnú chuť a je štiepená ako iné odrody. Na trvalé pestovanie chrenu sa odroda Malén ukázala ako najlepšia v praxi.

Odroda Krenox

pestovanie chrenu v záhrade

Pre jednoročné pestovanie sú korene silné ako ceruzka. Dostaneme ich na jeseň a dajú ich do pivnice v nádobe s pieskom.

Na jar potom rozbijeme tenké korene a urobíme 20 cm dlhé rezy, ktoré sú šikmo po hĺbke 15 cm.

Na konci júna budeme trhať korene, odstraňovať tenké korene v strednej časti koreňov. Môžeme zbierať na jeseň čo najneskôr. Silné korene sú spotrebované a tenké korienky sú opäť uložené na jarnú výsadbu.

Pestovanie chrenu

Pri viacročnom pestovaní, nakrájame chren asi 2 cm hrubé plátky, s dĺžkou 10 cm. Na jeseň alebo skoro na jar dáme do hĺbky 15 cm asi pol metra od seba.

Po vyklíčení výhonkov pôdu odhrnieme  až na odrezky a necháme len dva výhonky. Chren zbierame na jeseň potom, ako sú listy zahnednuté. Na jednom mieste môžeme pestovať chren počas desiatich rokov.

Tipy ako pestovať chren

Chren sa používa pri liečbe kvôli liečivým účinkom, externe na ťažko hojivé rany, omrzliny a na liečbu kĺbov postihnutých reumatizmom.

K obkladom sa môže použiť čerstvý alebo chrenové placky. Vnútorne chren podporuje chuť do jedla a stimuluje tráviaci systém, uľahčuje kašeľ, lieči zápal dýchacích ciest a má mierny diuretický účinok.

Podobné články

Pridať komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Back to top button