Záhrada

Ako pestovať valeriánku poľnú?

návod ako pestovať valeriánku poľnúAko môžete doma pestovať valeriánku poľnú? Valeriánka je listová zelenina, ktorá sa možno vzdialene podobá špenátu. Tento šalát má typickú orieškovú chuť a veľmi blahodárne účinky na organizmus. Pestovanie valeriánky poľnej nie je vôbec náročné. V kuchyni má potom valeriánka široké uplatnenie.

Čo je potrebné, ak chcete pestovať valeriánku poľnú:

  • Semená valeriánky poľnejpestovanie valeriánky
  • Pôdu
  • Záhradu alebo kvetináče
  • Parenisko alebo skleník
  • Zálievku
  • Čiernu fóliu

Kedy valeriánku vysádzať

Semená valeriánky poľnej sa vysievajú niekoľkokrát do roka, keďže majú krátke vegetačné obdobie.

Vysievajte ju preto skoro na jar (ideálne už vo februári), aby ste ju potom už v apríli mohli žať, alebo v júli, pričom valeriánku potom budete žať začiatkom septembra (žatvu valeriánky poľnej  môžete pretiahnuť až do začiatku zimy).

Kde vysádzať

pestovať valeriánkuVysievanie valeriánky poľnej uprostred roka nemá význam, pretože jej vysoké teploty veľmi neprospievajú.

Semená valeriánky poľnej vysievajte na parenisko (alebo do skleníka), kde sa rast ešte viac urýchli.

V júli ju potom môžete vysiať priamo na záhon a prikryť čiernou fóliou alebo záhradnou textíliou, ktorá rast rastliny tiež urýchli.

Sadenice valeriánky poľnej saďte do spony 20 cm.

Vhodná pôda

Vsádzajte do ťažkej piesčitej pôdy s jemne kyslým pH. Valeriánka je pomerne nenáročná rastlina s krátkou vegetačnou dobou, má však veľké nároky na vlhkosť, a preto je dobré valeriánku často striekať prúdom vody.

Tipy ako pestovať valeriánku poľnú

Ak ste rozhodnutý si vypestovať valeriánku poľnú, dobrou správou pre vás je, že ju nemusíte hnojiť žiadnym hnojivom.

Valeriánka poľná má uplatnenie v liečiteľstve pre upokojujúci vplyv na nervovú sústavu. V kuchyni z nej pripravíte šalát a môžete ju pridať aj do jarných polievok.

Podobné články

Pridať komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Back to top button