Záhrada

Ako pestovať surfínie?

surfínie - ich pestovanieMnohí z vás určite pred rokmi obdivovali za našimi hranicami v Nemecku či v Rakúsku nádherné balkóny a terasy plné pestrofarebných kvetov. Závesy balkónoviek vytvárali bohaté kaskády vďaka kvalitným sadeniciam muškátov, a tiež surfínií. Dnes už nie je problém pestovať surfínie aj na našich balkónoch.

Postup ako pestovať surfínie

Odrody surfínií

Surfínií je niekoľko odrôd. Očarujúce svetlo fialových kvietkov má napríklad plnokvetá surfinia Priscilla Kerpril, ktorá sa hodí do balkónových truhlíkov, na terasy alebo pergoly, kde ju môžete pestovať v závesných kvetináčoch.

Pred výsevom semien surfínií si preto vyberte takú odrodu, ktorá vám jednoducho imponuje.

Ako pestovať surfínie zo semienok

Až si prinesiete rastlinku z obchodu domov, po vybalení ju chráňte aspoň tri dni pred priamym svetlom. Ak ste sa rozhodli pustiť do pestovania surfínií zo semien, je nevyhnutné si rastlinky predpestovať.

Malé sadeničky surfínií si predpestujte v januári až marci, na vhodné stanovisko rastlinky vysádzajte ideálne v máji.

Vhodné podmienky na pestovanie surfínií

Všetky surfínie sú vytrvalé a previsnuté. K správnemu vývinu im musíte vytvoriť vhodné podmienky, aby sa vám odvďačili krásnymi a bohatými kvetmi.

Závlaha

zalievanie surfínií - ako pestovať surfínie

Jednou z najdôležitejších podmienok, keď chcete pestovať surfínie je dostatočné závlažovať počas celej doby vegetácie.

To znamená, že najlepším spôsobom pestovania surfínií sú samozavlažovacie kvetináče. Tie sú bežne dostupné v záhradníctvach a hobby marketoch.

Substrát

Do jedného kvetináča s dĺžkou 50-60 cm umiestnite väčšinou tri rastlinky. Substrát by mal byť napríklad pre pelargónie alebo balkónové kvetiny, ktorý zakúpite v kvetinárstve alebo v supermarketoch, kde sa predávajú kvety, substráty, hnojivá a všetko potrebné príslušenstvo.

Živiny

ako si sám vypestovať surfíniePre bohaté kvetenstvo a zdarné prospievanie surfínií je potrebné dodávať rastlinám potrebné množstvo živín.

Vhodné je napríklad primiešať do substrátu hnojivo Plantacote, ktoré uvoľňuje živiny po celú sezónu.

Hnojivá

Priebežne môžete rastliny prihnojovať napr. BIO-hnojivom Muškát, alebo Kristalon.

Zazimovanie

Na zimu sa kvetináče uložia do chladnej a svetlej miestnosti. Zálievka surfínií sa obmedzí len na nutné minimum, len aby substrát úplne nevyschol, a žiadne hnojivá sa nepridávajú.

Škodcovia surfínií

Ako chcete pestovať surfínie, musíte si dať pozor na chorobu zvanú múčnatka.

Preto je dobré preventívne ošetrenie na začiatku leta niektorým postrekom proti tejto chorobe, ktorý zakúpite v kvetinárstve.

Podobné články

Pridať komentár

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.

Back to top button